LUG چیست؟


فلسفه GNU (این یکی را که می‌دونید چیه؟ اگه نمی‌دونید به ویکی‌پدیا یه سر بزنید) و OpenSource و نرم‌افزارهای آزاد می‌گوید مشارکت و همفکری بهترین خروجی‌ها را تولید می‌کند. یکی از معروف‌ترین خروجی‌های این تفکر سیستم عامل GNU/LINUX است.
گروه‌های کامپیوتری خیلی دور از ذهن نبودند و از وقتی که کامپیوتر شخصی (شایدم قبلش!) علاقه‌مندان به کامپیوتر توی گروه‌هایی دور هم جمع می‌شدند. با ظهور GNU/Linux گروه‌های طرفدار لینوکس هم پدیدار شدند. با این تفاوت که تا قبل از GNU/Linux فقط کاربر و مشاهده کننده نرم‌افزارها و سیستم‌های تولیدی بودند و الان هر کاربری خودش بخشی از روند توسعه GNU/Linux است و می‌تونه نقش داشته باشه.
کاربران لینوکس، آماتور یا حرفه‌ای گروه‌های غیرانتفاعی تشکیل می‌دهند تا اطلاعات و دانش خود را با یکدیگر مبادله کنند و با کمک یکدیگر فرهنگ استفاده از Linux را ترویج کنند. به این گروه‌ها به طور کلی گروه کاربران لینوکس یا LUG می‌گویند. LUGها اغلب در منطقه جغرافیایی خاصی تشکیل می‌شود اما LUGهای اینترنتی هم وجود دارد. اولین LUG و یکی از بزرگترین آنها گروه کاربران لینوکس سیلیکون‌ولی است. این LUG هر ماه سه برنامه دارد: گردهمایی عمومی، نصب‌واره (Install Fest)، شام هکرها.
و اما کارهایی که در یک لوگ انجام میشه چه چیزهایی هستند؟ در GNU/Linux هیچ چیزی محدود نیست! در گروه کاربران لینوکس هم همینطور! در حقیقت در لوگ‌ها اهداف مختلفی تعریف می‌شوند که اغلب حول و حوش عناوین زیر (اما با توجه به شرایط محیطی) هستند:

  • ترویج
  • آموزش
  • پشتیبانی
  • اجتماعی‌شدن (لغت بهتری سراغ دارین؟)

هر لوگی بخشی یا همه این اهداف (و شاید یه سری دیگه هدف) را با توجه به نیاز اعضاش انتخاب و فعالیت می‌کنه.
ترویج که مشخصه چیه و هدفش چیه! اما در مورد آموزش یه توضیح کوچولو بدم: تو اغلب لوگ‌ها جلساتی یا بخشی از هر جلسه را اختصاص می‌دهند به آموزش چیزایی که بلدند به همدیگه. مثلا در برنامه هفته آینده Yazd LUG یه سخنرانی ۲۰ دقیقه‌ای داریم در مورد تاریخچه لینوکس که توسط یکی از اعضا ارائه خواهد شد.
پشتیبانی لوگ‌ها شامل اعضا، مشاوران، بنگاه‌های تجاری محلی و عام المنفعه و غیرانتفاعی و مدارس و صد البته جنبش GNU/Linux می‌شه. در مورد مشاوره می‌شه به کمک در پیدا کردن متخصص در زمینه خاص اشاره کرد. یا در مورد بنگاه‌ می‌شه گفت لوگ کمک می‌کنه که بنگاه از سیستم عامل ما استفاده کنه. یه لوگ می‌تونه به سوالاتی مانند اینکه از کجا می‌شه توزیع خاصی از لینوکس را پیدا کرد؟ کدوم ISP با Linux خوب کنار میاد؟ جواب بده.
در کمک به جنبش GNU/Linux هم که به نظر می‌رسه واضح باشه. لوگ‌ها ممکنه به صورت داوطلبانه به بخش‌های مختلف این جنبش کمک کنند.
و اما اجتماعی شدن، اصولا لوگ‌ها بدون این بخشش زیاد دوام نمی‌یارند. توی یه لوگ اعضا با هم صحبت می‌کنند، شوخی می‌کنند، لذت می‌برند، با هم غذا می‌خورند و ارتباط‌های اجتماعی و انسانی بین خودشون را تقویت می‌کنند. لینوس توالدز خالق هسته Linux در مورد هدف لینوکس یه جمله معروف داره: لذت بردن بیشتر! برای هکرها، توسعه‌دهندگان هسته و کاربران لینوکس کاری لذت‌بخش‌تر از دانلود نسخه جدید، کمپایل کردن دوباره نسخه‌های قدیمی و دستکاری در کدها نیست. این ذات GNU/Linux هست که باعث میشه لوگ‌ها گروه‌های خوبی برای عضویت باشند. توی این گروه‌ها تجربه‌ها، دوستی‌ها و مسوولیت‌ها بین همه تقسیم می‌شه و به اشتراک گذاشته می‌شه.
برای کاربران جدید عضویت در لوگ اثر خیلی خوبی داره. در لوگ می‌شه فرهنگ GNU/Linux را فهمید، با سنت‌های لوگ‌ آشنا شد و اون‌ها را درک کرد.
راستی یادم رفت بگم که لیست‌های پستی و گروه‌های اینترنتی و کانال‌های IRC محل‌هایی هستند که اعضای لوگ خارج از وقتی که دور هم جمع می‌شوند ارتباط‌هاشون را برقرار می‌کنند.
و یه چیز مهمتر:
اولین جلسه لوگ یزد شنبه گذشته تشکیل شد. نشونی گروه/لیست پستی ما هم هست http://groups.google.com/group/yazdlug و یه کانال به اسم #YAZDLUG توی IRC داریم (روی سرور FreeNode). جلسه بعدی جمعه این هفته نه، هفته آینده خواهد بود. حدود ساعت ۳ در محل پارک علم و فناوری، دفتر انجمن. اگه لینوکس‌کار هستید، اگه به لینوکس علاقه دارید، اگه فکر می‌کنید ممکنه از لینوکس خوشتون بیاد و یا اگه به کامپیوتر و دنیای باز اطلاعات علاقه دارید توی جلسات لوگ شرکت کنید.

دیدگاه

خیلی جالب بود.
اجتماعی شدن، هدف یا وسیله؟!

[پاسخ]

با اینکه تا حدی حس کنجکاوی رو برانگیخت ولی ….

خیلی غلمبه سلمبه نوشتین !! آدم احساس میکنه با یه غولِ تکنولوژی طرفه !!
اونوقته که رغبت نمیکنه حتی جلو تر بیاد !!

هر چه محاوره ای و ساده تر ، بهتر !

پ.ن.
🙂
مطلبتون عالی بود ولی من آخرش نفهمیدم این لوگ و … چی چیه ؟! 😀

[پاسخ]

ارسال دیدگاه