ناتور دشت یا بهترین کتابی که خوانده‌ام

«اگه واقعا می‌خوای دربارش بشنوی، اولین چیزی که می‌خوای بدونی اینه که کجا بدنیا اومدم و بچگی گندم چه جوری بوده و پدر و مادرم قبل از به‌دنیا اومدنم چیکار میکردن و از این جور مزخرفات دیوید کاپرفیلدی. اما من اصلا حوصله تعریف این چیزا رو ندارم. ..تازه اصلا قرار نیست کل زندگی نامـه‌ی نکبتی‌ام رو یا چیـزی شبیه اون رو، برات تعریف کنـم. فقط داستـان اتفاقات مسخـره‌ای رو که دور و بر کریسمس گذشته، قبل از این که حسابی پدرم در آد، سرم اومـد و مجبور شـدم بیـام این جـا بی‌خیالی طی کنم، برات تعریف کنم. منظورم همون داستانیـه که برای د.ب تعریف کردم، اون برادرمـه و از این حرفـا … خوب، حالا می‌خوام داستانم رو از روزی که دبیرستـان آمادگی پنسی رو ول کردم شروع کنم…»
آغاز فصل اول از کتاب ناتور دشت.

جروم دیوید سالینجر، از مشهورترین نویسندگان ادبیات مدرن آمریکا و جهان، همواره سعی کرده که در انزوای خودخواسته‌اش باقی بماند و دیگران را به حریم زندگی‌اش راه ندهد. او تاکنون آثار کمی را منتشر کرده. سالینجرکه از دهه ۱۹۲۰ به بعد تاثیرگذارترین نویسنده آمریکایی محسوب می‌شود با انتشار رمان The Catcher In the Rye در سال ۱۹۵۱ به اوج شهرت و محبوبیت رسید.
نویسنده هفده سال سرگرم نگارش و تکمیل این کتاب بوده است. این کتاب از روان‌شناسی، جامعه‌شناسی و شخصیت‌پردازی عمیقی برخوردار است.
رمان The Catcher In the Rye که در فارسی تحت عنوان ناتوردشت ترجمه شده است، به نقد جامعه مدرن آمریکا از زبان یک نوجوان شانزده ساله آمریکایی می‌پردازد. در این ماجرا با معصومیت نوجوانی روبه رو می‌شویم که از دنیای تاریک و پوچ جامعه خود و از نابودی ارزشها شکایت می‌کند.مهم‌ترین ویژگی این اثر برجسته ادبی، استفاده از ادبیات محاوره‌ای و طنز آمیز است.
قهرمان و راوی داستان، هولدن کالفیلد، به دلیل مردود شدن در تمام دروس به جز ادبیات انگلیسی (که آن‌هم به خاطر تبحری که در نوشتن دارد) از مدرسه اخراج می‌شود. برای این که نامه اخراجی قبل از او به خانه برسد تصمیم می‌گیرد که دیرتر به خانه برود ولی محیط نفرت انگیز مدرسه او را وادار به فرار از مدرسه می‌کند . هولدون دو روز را در نیویورک در میان مردم می‌گذراند و ماجرای این چند روز را برای خواننده بازگو می‌کند.
هولدن که به نوعی پوچی رسیده است با لحنی معصومانه از پلیدی و کثیفی آدم‌های دور و برش حرف می‌زند و به دلیل حساسیت بیش از حد از آن‌ها متنفر می‌شود.
او نظرش را در مورد آدم‌ها حتی کسانی که از پشت پنجره اتاق در مسافرخانه دیده بازگو می‌کند.

در بخشی از کتاب خواهر کوچک هولدن که کودکی‌ست دبستانی از او می‌پرسد که می‌خواهد چه ‌کاره شود و هولدن در پاسخ به این سوال می‌گوید که « فکر می‌کنم لبه‌ی پرتگاهی هستم و بچه‌ها به طرفم میدوند، من دوست دارم ناتور (نگهبان) دشت باشم و نذارم که بیفتن پایین…»

بدون شک ناتور دشت یکی از محبوب‌ترین کتاب‌های معاصر است که با گذشت نیم قرن هنوز هم هر سال دویست و پنجاه هزار نسخه از آن به فروش می‌رسد.

دیدگاه

حالا هی لج به لج هم این کتابا را معرفی کنین و دل ما رو بسوزونین
نوبت ما هم میشه!!!!!!!!!!!

[پاسخ]

سلام.
فعلاْ که وقت آزاد ندارم.
شاید وقتی دیگر!

[پاسخ]

به نظر من این کتاب را برای اینکه به جالبیش پی ببری بیشتر از یه بار باید بخونی و هر بار نکته‌ها و زیبایی‌های جدیدی ازش کشف کنی

[پاسخ]

لج چیه حجت خان و از کی تا حالا معرفی معنی دل سوزوندن میده؟؟!! بد می کنیم، گلچین کتابایی که خوندیم واستون تعریف می کنیم و شما دقیقا کتابی رو پیدا می کنید که ارزش خوندن داره؟؟!!
دکتر، من قشنگ ترین کتابها رو وقتی خوندم که کمترین زمان رو داشتم!!
وقت آزاد هیچ وقت پیدا نمیشه، باید به زور پیداش کرد!
«شاید وقتی دیگر» هم فیلم قشنگی بود ولی اون اندازه که بخوام یه مطلب در موردش بنویسم، یادم نمونده….
و صادق خان، باهاتون موافقم؛ خیلی وقتا ظرافت ها و نکات یه کتاب و حتی یه فیلم دفعه اول به چشم آدم نمیاد و تکرار باعث دیدنشون میشه.

[پاسخ]

دوستان خویبم،
از این لینک میتونید کلی کتاب دانلود کنید:
http://www.farsiebook.com/

[پاسخ]

باید اول خونده بشه بعد دربارش نظر داد

[پاسخ]

به همه ی دوستان پیشنهاد میدم کتاب بیگانه اثر آلبر کامو رو هم بخونن!!!!!!!!!

[پاسخ]

داریوش مهرجویی ،فیلمنامه هامون رو از روی این کتاب برداشت کرده…

[پاسخ]

با نظر خانم درگاهی موافقم به عنوان یک نویسنده ناتور دشت بهترین کتابی ست که خوانده ام

[پاسخ]

عالیه این کتاب . من که کاملا درکش میکنم کالفید هولدن را .کلا کتاب های این بابا رو
بخونین عزیزان!

[پاسخ]

age toonestin ketabe sotish ham gosh bedin ke khanome mandana lotf kardan zabt kardan

[پاسخ]

کتاب رو خوندم و جز تباهی و سیاهی آدما و واقعیت اطراف چیزی پیدا نکردم . چیزهایی که ما همه ، هر روز می بینیم و انکار میکنیم که واقعیت نداره و یا اصلاً وجود نداره . از کتاب بسیار لذت بردم به دلیل اینکه دل خوش شدم کسی هست که این مسائل را به جز من ببینه و حتی به زبون بیاره .

[پاسخ]

کدوم ترجمه این کتاب رو بیشتر می‌پسندین؟
اگه از ترجمه‌ای که خوندین راضی بودین، اسم مترجم رو بنویسین.

[پاسخ]

اگه این کتاب بعد از شصت سال از نوشته شدنش هنوز هم خوندن داره دلیلش اینه که دست روی اصالت روح انسان گذاشته. مسلماً قصد سالینجر تنها نشان دادن تباهی و سیاهی نبوده. شاید حتی این موضوع برای او در درجات پایین اهمیت قرار داشته. صرفنظر از جنبه های روانشناختی این اثر، اگر از دید یک خواننده عام بخواهیم نظر بدهیم باید بگوییم سلینجر کشمکش یک روح کودکانه با بصیرت یک فرد بالغ را به تصویر کشیده. و گرچه نویسندگان و شاعران زیادی تا بحال از این مقوله حرف زده اند ولی هنر سلینجر در بیان سلیس نوجوانانه یک از نقاط عطف “ناتور دشت” است.
از آن کتابهایی است که خستگی بردار نیست.

[پاسخ]

یکی جواب من رو بده.

[پاسخ]

ببخشید تلفظ درست این کتاب ناتوردشت چیه؟

[پاسخ]

احسان پاسخ در تاريخ ژوئن 13th, 2010 1:43 ق.ظ:

Naatoore Dasht!

[پاسخ]

سلام
تانتالوس من لذتی رو که از خوندنه ناتور دشت بردم از بیگانه آلبر کامو نبردم
به نظر من عیار ناتور دشت بالاتر از بیگانست
من ترجمه محمد نجفی(ناتور دشت) خوندم عالی بود
همچین کتابی کم نظیره

[پاسخ]

خیلی از کتابش خوشم اومد،جالب بود ولی ۱ جوری بود .در کل من با این کتاب حال کردم.حرف دلمو زد

[پاسخ]

این کتاب فوق العاده اس . . . ادم رو داغون میکنه . . .

[پاسخ]

ارسال دیدگاه