سیاستمدار رمان نویس!

عطاالله مهاجرانی

سید عطاءالله مهاجرانی، متولد ۱۳۳۳ (اراک) است؛ متاهل و صاحب ۴ فرزند (دو دختر و دو پسر) است. همسرش، جمیله کدیور، نویسنده، روزنامه نگار و استاد دانشگاه است. مهاجرانی کتاب «سهراب کشان» را با این عبارت به همسرش تقدیم کرده است: «به یار و دلدارم جمیله کدیور که به حسن خلق و وفا کسی به یار ما نرسد…»

اکثریت ما، مهاجرانی را به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد دوران ریاست جمهوری «سید محمد خاتمی» می شناسیم و کم و بیش خاطراتی از دوران وزارتش داریم و البته نظرات و نقد هایی…
در این نوشتار، قصد نقد آن دوران یا دیگر فعالیت هایش را ندارم چرا که دانش لازم برای نقد سیاسی ندارم و از طرفی لوتوس را جای این بحث ها نمی دانم، بلکه می خواهم از قلم گیرا و شیوایش بگویم که دسته ای از زیباترین رمان های معلصر را خلق کرده است.
مهاجرانی هم به سبک «گابریل گارسیا مارکز»، مکان ها و شخصیت هایی که خلق می کند را در داستان های مختلفش شرکت می دهد و اغلب؛ شخصیت هایی به نام «علی»، «زیبا» و «صهبا» در رمان هایش حضور دارند که به نظر من خودش، همسرش و دخترش هستند. اگر از من بپرسید، رمان های عطاه الله، رگه هایی هم از داستان های «جورج اورول» دارد، البته همراه با چاشنی امید که داستان های «اورول» فاقد آن است. در «سهراب کشان» صفحاتی وجود دارد که در آن، فردی در حال خواندن رزم رستم و سهراب شاهنامه است و موازی با آن قسمتی از داستان که شباهت فراوانی با این رزم دارد به پیش می رود که در زیبایی بی نظیر است.
«برف»، «میناگران» و «بهشت خاکستری» رمان های دیگر مهاجرانی هستند که البته «قصه شیرین» هم زیر چاپ است.
جدای از رمان، مهاجرانی کتاب های دیگری هم نگاشته است:
«نقد توطئه آیات شیطانی»، «گزند باد»، «پیام آور عاشورا»، «انقلاب عاشورا»، «حماسه فردوسی»، «مقدمه ای بر هفت خوان بزرگمهر»، «افسانه نیما»، «سلمان فارسی»، «استیضاح»، «حکایت همچنان باقیست»، «فلسطینی ها»، « قرائت های دینی»، «گوهر نماز و نیایش» و « اسلام و غرب» است.
روزنوشت مهاجرانی و روزنوشت کدیور حاوی اطلاعات بیشتر و البته دستنوشته های این زوج است.

دیدگاه

کتاب پیام‌آور عاشوراش رو من خوندم. قشنگ نوشته.

[پاسخ]

چقدر این لیستم داره دراز میشه…!!!!

[پاسخ]

بالاخره آدم باید یه انگیزه ای واسه امتحان دادن داشته باشه، من که یه لیست کتاب دارم واسه بعد از دفاع از تزم، شوق خوندن اونا کلی انگیزه ایجاد کرده واسه نوشن فصول پایان نامه!

[پاسخ]

سلام….
ضمن تبریک دوم خرداد
آقای مهاجرانی در حال حاضر در لندن هستند ( فکر می کنم )
شما هر چه قدر هم بگید هنر یک ایرانی را نمی توان در فضای بسته شکوفا کرد

خوشا به حال آنان که سریشان هرجایی هست جز این جا

[پاسخ]

ارسال دیدگاه