شکاف اطلاعاتی

چند سال قبل که اولین مقاله در مورد شکاف دیجیتالی (Digtal Gap) را خواندم، درک زیادی و واضحی از اون نداشتم. توی اون مقاله نوشته بود که این شکاف که روز به روز در حال زیاد شدن است منجر به ایجاد شکاف طبقاتی بین کشورهای پیشرفته و عقب‌مانده خواهد شد.
حالا بعد از گذشت چند سال می‌فهمم. ما در ایران این هم این شکاف و گسست را داریم و چقدر این شکاف عمیق است. من و شما که به اینترنت دسترسی داریم و بخش بزرگی (احتمالا خیلی بزرگتر) از مردم که به اینترنت دسترسی ندارند. اون‌هایی که اینترنت ابزار کارشونه و اونایی که نیست. اون عده‌ای که گرفتار فیلترهای دهشتناک مخابراتند و اون‌هایی که با هر ابزار و وسیله از این سد می‌گذرند.
اگه به افرادی که دور و بر خودمونند نگاه کنیم، به اونایی که دسترسیشون به اینترنت در حداقل ممکنه، می‌بینیم که اووه چقدر چقدر دیدگاه‌های ما در مورد مسائل مختلف فرق می‌کنه. نوع نگاه‌های ما، نوع استدلال‌های ما، تیپ فکری و … همه و همه تفاوت دارند. در حدی که این دو گروه نمی‌تونند به سادگی با هم تبادل نظر کنند. یکی از دهکده‌ای می‌آید به اسم دهکده جهانی، با فرهنگی عمدتا غربی اما آمیخته با معجونی غریب از فرهنگ‌های ساکنان این دهکده از سراسر دنیا. و دیگری اویی که در یک گوشه از کره خاکی می‌زید، سنت و فرهنگ این اقلیم شخص را در برگرفته به تمامی. تقریبا تمام اطلاعاتی که به این شخص دوم می‌رسد از کانال‌های رسمی گذر کرده است یا این داده‌ها از کسی گرفته شده است که برداشت خود را از داده اصلی منتشر می‌کند.
اینگونه است که ما نسلی چند پاره و نامتعارفیم، خوب یا بد. باورهایی داریم و شاید دانشی که به کار زندگی در این اجتماع نمی‌آید. چیزهایی می‌طلبیم که دیگران بر نمی‌تابند.
چه باید کرد؟

این نوشته‌ها قسمتی از افکار مشوش این روزهای من بود. از اینکه بی‌نظم و نافرمه ناراحت نشوید. باید در بوته نقد پخته بشه. پس کمک کنید

دیدگاه

هوم

[پاسخ]

و چقدر اونهایی که در دنیای مجازی سیرمی کنن، به اینترنت دسترسی دارن و از اخبار جهان آگاهند(؟)، با اونهایی که در دنیای واقعی زندگی می کنن با همین اطلاعات محدود به خانه ومحله و محل کسب، از هم دورن. راستی کدومشون می برن؟ آیا اطلاعاتی که به ما داده می شه واقعی هست؟ چقدر به ما کمک می کنه؟
به هرحال داشتنش احتمالا بهتر از نداشتنش هست.

[پاسخ]

از قدیم گفتن دونستن یا داشتن هر چیزی بهتر از ندونستن یا نداشتنشه!!!
و یه نگته همونقدری که این دنیای بزرگ راست داره دروغ هم داره؛ حالا راست کدومه دروغ کدومه؟ چطور بفهمیم کدوم راسته کدوم دروغ؟ اصلا اگر بخوایم اینقدر وقت بذاریم رو این مسائل چط.ر زندگی کنیم؟ مام خسته میشیم از این همه؟و……………

[پاسخ]

به نظر من مهم اینه که هر دو گروه از زندگی خودشون راضی اند. یکی راضیه که از همه جا خبر داره و حداقلش اینه که بیخبر از دنیا نمیره. و یکی دیگه هم راضیه از اینکه بی خبره و دغدغه های الکی نداره.
هیچ کدومشون هم اشتباه نمیکنن.
گاهی یه وقتایی در اوج خبر دار بودن آدم دلش میخواد خودش رو بزنه به بی خبری. شاید این جوری غم و غصه هاش کمتر بشه.

راستی فاصله این دو گروه خیلی کمتر از اونیه که فکر میکنین.
به اندازه یه اتصال کوچیک اینترنت و یا حتی نزدیک تر! یک گفتگوی معمولی که تبدیل بشه به مجازیش.

[پاسخ]

بحث بحث اینکه کی خبر داره کی خبر داره نیست. بحث فضایی است که دو گروهی که از نظر فیزیکی در کنار هم زندگب می‌کنند در آن سیر می‌کنند. طبعا وقتی نوع نگاه و نوع دریافت‌ها متفاوت باشد، نوع اعمال و پاسخ‌ها هم متفاوت است. و تضادهای هنجاری پیش می‌آید.

[پاسخ]

ارسال دیدگاه