دست مصنوعی نوازنده!

طراحی و ساخت اندام های مصنوعی جایگزین، یکی از حوزه های پرکارد مهندسی پزشکی است که شامل طیف وسیعی از تخصص ها می شود. حالت ایده آل اندام مصنوعی آن است که درست همانند اندام واقعی با ذهن کنترل شود. زمانی این ایده را تنها می شد در فیلم های هالیوودی بیان کرد اما امروز رنگ واقعیت به خود گرفته است.

فرآیند تفکر در مغز، ایجاد سلسله واکنش هایی منجر به شکل گیری الگوهای خاص آن فرآیند در قشر خاکستری مغز می شود. شناسایی این الگوها و نسبت دادن آنها به آن فرآیند خاص، می تواند زمینه را برای کنترل اندام مصنوعی تحت تفکر، فراهم آورد. البته به همین سادگی ها هم نیست. همبستگی شدیدی بین فرآیندهای مغزی وجود دارد و جدا کردن یک task مستلزم پیاده سازی الگوریتم های پیچیده پردازشی است.

بحث امروزمان این الگوریتم ها نیستند، بلکه اشاره به پیشرفت هایی است که در این زمینه از دانشگاه جان هاپکینز گزارش شده است. دست مصنوعی که در این دانشگاه در حال طراحی و تکمیل است، ۴۰ بازو دارد و قادر به تقلید عمده حرکات دست طبیعی انسان است اما هدف اصلی این گروه، کنترل آن با تفکر انسانی است.

این تیم تحقیقاتی توانسته است با استفاده از سیگنال های مغزی میمون، با دست مذکور پیانو بنوازد. “مارک شیبر”، متخصص اعصاب در دانشگاه روچستر در نیویورک که بر روی این پروژه کار می‌کند در این زمینه گفت: “ما امیدواریم که در نهایت بتوانیم از آرایه‌های مشابه به طور دائمی در کورتکس حرکتی مغز انسان‌ها استفاده کنیم. “

بیشتر دست‌های مصنوعی که تاکنون ساخته شده‌است از لحاظ توان و کارایی به حرکت ساده گرفتن اشیا محدود می‌شوند و از انقباضها در بازوی فرد کاربر برای کنترل انگشتان استفاده می‌شود؛ در حالی که این طراحی جدید شکوفایی عظیمی در ساخت پروتزهای تواناتر برای افراد معلول است.

راستی، چه خبر از دست سیبرنتیک تهران؟؟   

برچسب ها:

دیدگاه

بسمه تعالی
باسلام واحترام
گسترانیدن چتر شعر بر سر زندگی، سایه ساری از آرامش را جاری می سازد، آنچنانکه فصلی تازه در روزگار روان گشایش می یابد و بهشت زیرپای جسم فرش می شود، دعوت به تماشا و تجربه این همه زیبایی، ابراز ارادتی است صمیمانه و کوششی برای جبران لطف شما.
امید که پذیرا باشید و ما را شایسته میزبانی بدانید.
اولین فراخوان آثار فتو هایکو
برگزار کننده : موسسه آموزش عالی جواد

http://www.javad.ac.ir

[پاسخ]

ارسال دیدگاه