چند مطلب

سلام.

پست امروز من چند نکته علمی و یه مطلب از گلستان سعدی هست.

راجع به میگرن، یه نکته جدید دیدم:
تغییر (کاهش) در سطح استروژن خون، به‌عنوان یکی از عوامل شروع حمله میگرن مطرح شده که این مسأله می‌تونه شیوع بیشتر میگرن در خانم‌ها رو توجیه کنه (به‌دلیل تغییرات سطوح استروژن). به همین دلیل دارن روی استفاده از استروژن برای پیش‌گیری از حمله‌های میگرن مطالعه می‌کنن. البته خدا به‌خیر گردونه! استفاده از هورمون‌ها برای پیش‌گیری از یه بیماری، گاهی باعث بروز یه بیماری دیگه می‌شه!

درمورد سردی و گرمی تنها منبع علمی که تونستم پیدا کنم لینک زیر بود که خودم چندان چیزی دستگیرم نشد، یعنی درواقع نتونستم پیش‌فرض‌های خودم رو با این تئوری تطبیق بدم و نتیجه‌ای بگیرم. خوندنش رو هم چندان هم توصیه نمی‌کنم! اگه خیلی مشتاقید، بسم‌الله. بخونید

 

یه مطلب هم راجع به سویا: در یک پژوهش نشان داده شده که مصرف حدود ۳۰ گرم سویا در روز به میزان چشمگیری علائم استئوآرتریت را کاهش می‌دهد. به‌گفته برخی از زنانی که در این پژوهش تحت بررسی بودند، بیشتر داروها هم واقعا نتوانسته‌اند چنین تأثیری در آنها داشته باشند.

 

و یه مطلب از گلستان سعدی، که حتماً خوندید، ولی به دوباره خوندنش می‌ارزه:

یاد دارم که در ایام طفولیت متعبد بودم و شب‌خیز و مولع زهد و پرهیز. شبی درخدمت پدر -علیه الرحمه- نشسته بودم و همه‌شب، دیده برهم نبسته و مصحف عزیز دربر گرفته و طایفه‌ای گرد ما خفته. پدررا گفتم: از اینان یکی سر برنمی‌دارد که دوگانه‌ای بگذارد. چنان خواب غفلت برده‌اند که گوئی نخفته‌اند، که مرده‌اند.
گفت: جان پدر! تو نیز اگر بخفتی، به که در پوستین خلق افتی.
نبیند مدعی جز خویشتن را
که دارد پرده پندار در پیش
گرت چشم خدابینی ببخشند
نبینی هیچ‌کس عاجزتر از خویش.

 

عید نوروز رو پیشاپیش به همه دوستان گلم تبریک می‌گم و برای همه‌مون از درگاه خداوند منان، آرزوی سالی خوب، سرشار از خوشی، موفقیت و سلامتی دارم.

شما هم موقع تحویل سال، اگه دعا کردید، منو به‌یاد داشته باشید.

بدرود.

ارسال دیدگاه