غلو مستحسن

«غلو مستحسن» یکی از صنایع ادبی است که به نظر من حتی از «تشبیه» نیز فراوانی بیشتری در شعر و نثر کهن ایران و حتی ادبیات معاصر دارد. ما ایرانیان از این صنعت در گفتگوی روزمره خود هم استفاده می کنیم؛ شاید سرگرمی جالبی باشه که یک صبح تا شب – یا شاید اصلا دو سه ساعت هم کافی باشد – تعداد دفعاتی که از این صنعت ادبی در مکالمه عادی استفاده می کنیم را شمارش کنیم، نتیجه قطعا خنده دار و تامل آور است!
برگردیم به ادبیات؛ در اشعاری که به سبک «هندی» سروده شده است بیشترین استفاده از این صنعت به همراه تشبیه ها و ایهامات دور از ذهن شده است به گونه ای که مفاهیم ساده که به صورت صریح بسیار دلچب تر است در لفافه ای از کلمات و تشبیهات آنقدر ثقیل شده است که درک آن برای مخاطب دشوار و مستلزم پیشینه ادبی قوی و گاه غیر ممکن شده است؛ (یه جورایی دیگه شورش در اومده!!)
سال دوم دبیرستان، سرکار خانم «پاک سرشت» که معلم ادبیات ما بودند برای نشان دادن عمق این فاجعه! بیت زیر را مثال زدند که پس از گذشت حدود ده سال، هنوز در ذهنم مانده است:
اگر از پرتو حسن تو زنبور عسل خیزد / گلاب از ابر می بارد زدود شمع تا محشر
دو تا پیشنهاد برای جالب شدن این پست دارم:
۱- قصه بیت بالا رو بنویسید،
۲- از لیست غلوهای روزانه تون مارو هم مستفیض کنید و
۳- نمونه های جالبی که تو ذهنتونه اضافه کنید.
هفته دیگه در همین روز جواب معمای بیت بالا رو می نویسم و به کسانی که درست نوشته باشن، جوایزی بدون قید قرعه! تعلق خواهد گرفت!    

دیدگاه

خانوم معلم دفعه بعد برگه ها رو صحیح می کنید؟
از اطلاعاتی که در اختیارم گذاشتین کمال تشکر رو دارم.

[پاسخ]

احتمالا معشوق شاعر این قدر زیبا بوده که از گلستان زیبایی اش زنبور عسل دنیا را پر می کرده، اینکه گلها چه جوری باعث زایش زنبور عسل می شدند باید از معلم زیست پرسید. در هر حال زنبورهای عسل موم تولید می کردند از مومشون شمع درست می کردند و چون شمعها خوشبو از گلستان زیبایی معشوق وقتی می سوختند ابر می شدند و از آسمان گلاب می بارید …

پول برای ده تا دستبند
و پول آب جدا
پول گاز جدا
و دیگر هیچ…
به به … به به …

[پاسخ]

معلوم شد که خانوم پاک سرشت بین ما و اون کلاسی ها فرق می ذاشته !!! ؛)

[پاسخ]

سلام.
ورژنی که من شنیدم اینجوریه: اگر از [گلشن] حسن تو زنبور عسل خیزد… شاید گلشن مناسب‌تر از پرتو باشه.
۱. جایزه اول برای خانم مهندس درگاهی! منتها با یه اصلاح که منظور از عبارت [زنبورعسل خیزد]، برخاستن زنبور از روی گل هست، نه زاییده شدن زنبور.
۲. ظاهراً سیستم جایزه خیلی خوب جواب می‌ده! این شعر رو چندماه پیش اینجا:http://lotus.sampad.info/?m=13860617
نوشتم و پرسیدم که کسی معنیش رو می‌دونه؟ کسی چیزی نگفت!
۳. یادی و سلامی خدمت دبیر خوب شیمی دبیرستانمون، آقای قادریان که این شعر رو سرکلاس شیمی!! برامون خوندن و معنی کردن.
۴. کلی نوستالژیا با این شعر! یاد دوران دبیرستان میفتم.

[پاسخ]

سلام
اگر درباره غلو مستحسن مطالب دیگری یا منابع دیگر در اختیار دارید با سپاس گزاری فراوان منتظر انها خواهم بود . برای بنده ایمیل کنید .

[پاسخ]

ارسال دیدگاه