شرکت مراقبت های سلامتی «بایر» را بهتر بشناسیم


درد، بایرمونیخ و آسپرین چه ربطی به هم دارد؟ درد و آسپرین که کاملاً مربوط است، اما بایرمونیخ هم نکته انحرافی نیست؟ بایر به ناحیه‌ای اطلاق می‌شود که تمام مراکز مهم آن منطقه، این پیشوند را یدک می‌کشد. در نتیجه «بایر» نام شرکتی است که برای اولین بار آسپرین را به صورت تجاری تولید کرد. حالا که معمای ما حل شد، به سراغ پرونده شرکت «مراقبت‌های سلامتی بایر» می رویم تا پرده از راز این شرکت آلمانی برداریم.‏

شرکت «بایر» (‏Bayer AG‏) در سال ۱۸۶۳ در آلمان تأسیس شد و در ابتدا در زمینه تولید رنگ‌های مرکب فعالیت می‌کرد. در ۱۸۷۸، کمپانی تصمیم به متنوع کردن محصولات خود گرفت. یکی از زمینه‌هایی که «بایر» وارد آن شد، تولید انواع داروها و مواد و لوازم تجهیزات پزشکی بود که موفقیت‌های چشمگیری برای این شرکت به همراه داشت. از سال ۲۰۰۲ شرکت «مراقبت‌های سلامتی بایر» (‏Bayer Health Care‏) به صورت یک بخش مستقل از “‏Bayer AG‏” جدا شد تا تمرکز بیشتری بر این بخش داشته باشد. بیش از صد سال تجربه در زمینه مراقبت‌های سلامتی ضامن کیفیت خدمات و محصولات این کمپانی تازه استقلال یافته است. هم اکنون ۳۳۸۰۰ نفر در پنج قاره، کارمند “بایر” هستند و فروش آن در سال ۲۰۰۵، ۴۲۹/۹ میلیارد یورو گزارش شده است.

زمینه فعالیت
فعالیت‌های «مراقبت‌های سلامتی بایر» پس از تفکیک در ۵ بخش، «سلامت حیوانات»، «سلامت افراد»، «تشخیص‌های پزشکی»، «محصولات دیابت» و «دارویی» دسته‌بندی شده است. در ادامه به معرفی این بخش‌ها نیز خواهیم پرداخت. ‏

وقایع مهم شرکت «بایر»‌
۱۸۹۹: تولید تجاری آسپرین برای اولین بار به نام این شرکت ثبت می‌شود. هنوز که هنوز است این محصول بی‌ضررترین مسکن ساخته دست بشر است.
۱۹۲۳:‌ اولین داروی خاص از بین بردن انگل‌های خونی در حیوانات در این شرکت توسعه می‌یابد. ‏
‏۱۹۲۲: داروی تسکین ناراحتی‌های معده ناشی از اسید همراه با مسکن سردرد و درد اعضا تولید شد.
۱۹۴۰: اولین مولتی ویتامین در آمریکا توسط «بایر» تولید شد.
۱۹۴۸: تولید واکسن حیوانی جهت بیماری‌های پا و دهان.
۱۹۵۶: تولید نوار تست قند ادرار
۱۹۷۳: تولید نوارهای تست ادرار جهت پایش فعالیت‌های حیاتی بدن و محلول درمان ناراحتی‌های قارچی پوست
۱۹۷۵: داروی درمان بیمار‌های عروق کرونری قلب
۱۹۷۸: طراحی سیستم خودکار خواندن نوارهای تست ادرار
۱۹۸۱: پیاده‌سازی اولین سیستم اندازه‌گیری گلوکز جهت پایش قند خون توسط خود بیمار
۱۹۸۳: تولید محلول‌های ضد انگل در طیف وسیع برای سگ و گربه
۱۹۸۵: داروهای درمان سندروم‌های ارگانیک مغزی
۱۹۸۷: تولید وسیع آنتی بیوتیک جهت درمان‌ عفونت و تولید نسل جدیدی از داروهای ضد عفونت جهت درمان عفونت‌های حاد در حیوانات
۱۹۹۰: تولید داروهای جدید جهت درمان دیابت
۱۹۹۳: اولین داروی تولیدی توسط مهندسی ژنتیک جهت درمان هموفیلی
۱۹۹۴: مطالعات و تحقیقات وسیع بر روی داروی جدید پیشگیری از حمله‌های مجدد قلبی پس از سکته قلبی
۱۹۹۵: تولید نسل جدید واکسن برای بیماری‌های خوک و گاو
۱۹۹۶: تولید داروهای جدید برای سگ و گربه
۱۹۹۷: تولید سیستم‌های پایش قند خون به صورت ‏Friendly‏ ‏User‏ برای افراد
۱۹۹۸: طراحی سیستم کاملاً خودکار تحلیل خون برای بیش از ۶۰ پارامتر و سیستم‌های کاملاً خودکار آزمایشگاهی
۱۹۹۹: تولید داروهای حاوی آنتی بیوتیک جهت درمان بیماری‌های تنفسی
۲۰۰۰: تولید دارو جهت درمان تب یونجه
۲۰۰۲: تولید محلول‌های ترکیبی جدید برای سگ و گربه
۲۰۰۳: تولید داروهای درمان اختلالات جنسی

بخش‌های «بایر»
رئیس هیأت مدیره و مدیر اجرایی «بایر»، «آرتور هیگینز» (‏Arthur Higgins‏) است وی از جولای ۲۰۰۴ به این سمت رسیده، متولد ۱۹۵۶، اسکاتلندی و لیسانسیه بیوتکنولوژی است. وی سمت‌های متفاوتی درکمپانی‌های دارویی معتبر از جمله مسؤولیت بخش تحقیق و توسعه محصولات دارویی شرکت «ابوت» را داشته است. آرتور با همسر و سه فرزندش در مقر اصلی شرکت «بایر» یعنی لورکوزن آلمان زندگی می‌کند.

بخش سلامت حیوانات
مقر اصلی این بخش “‏Monheim‏” آلمان است. ۳۰۰۰ نفر در ۱۲۰ کشور دنیا در استخدام آن هستند و فروش سال ۲۰۰۵ آنف ۸۵۶ میلیون یورو گزارش شده است. محصولات این بخش در کشورهای مختلف تولید می‌شود که مهم‌ترین این مراکز در ‏Shawne، ایالت کانزاس آمریکا و ‏Keil‏ در آلمان است.
مدیریت این بخش بر عهده «لیکله ون در بروک» (‏Lykele van der Broek‏) است. وی از اکتبر ۲۰۰۶ به هیأت مدیره «مراقبت‌های سلامتی بایر» پیوسته است. «لیکلهم که عضو هیأت مدیره “‏Bayer AG‏” نیز هست، متولد ۱۹۵۴ و هلندی است. لیسانس کشاورزی و فوق لیسانس ‏MBA‏ دارد. وی سمت‌های متفاوتی در شرکت‌های تولیدکننده محصولات کشاورزی داشته است و از سال ۲۰۰۱ به «بایر» پیوسته است. رتبه جهانی این بخش ۴ است.

بخش سلامت افراد
مقر اصلی این بخش نیوجرسی آمریکا است و ۶۸۰۰ کارمند در ۸۰ کشور دنیا دارد و با فروش ۳۵/۲ میلیارد یورو در ۲۰۰۵، بخش بزرگی از بازار جهانی محصولات پزشکی و تغذیه‌ای را به خود اختصاص داد است. مدیر این بخش «گری بالکما» (‏Gary S. Balkema‏) است. وی از جولای ۲۰۰۲، عضو هیأت مدیره «مراقبت‌های سلامتی بایر» بوده است. گری در دسامبر ۱۹۹۴ به «بایر» پیوسته است و با خود ۱۸ سال تجربه از سمت‌های قبلی خود را در زمینه محصولات مربوط به حوزه سلامت با خود به این کمپانی آورده است. وی متولد ۱۹۵۵، نیوجرسی است. وی لیسانسیه مدیریت است و پس از آن مدرک ‏MBA‏ خود را در ۱۹۸۱ از دانشگاه “‏Fairleigh Dickinson‏” گرفته است. رتبه جهانی این بخش ۵ است
.
بخش تشخیص پزشکی
این بخش ۵۰۰۰ کارمند در ۱۰۰ کشور دنیا دارد. مقر اصلی آن نیویورک آمریکا است و در سال ۲۰۰۵، ۴۳/۱ میلیارد یورو فروش داشته است. محصولات این بخش شامل سیستم‌های مراقبت‌های ویژه، هماتولوژی، تحلیل ادرار، ایمونولوژی، شیمی بالینی و تست مولکولی می‌شود. مدیر این بخش «آنتونی بیل» (‏Anthony P.Bihl‏) که از ماه مه ۲۰۰۵ عضو هیأت مدیره شرکت مراقبت‌های سلامتی «بایر» بوده است.
وی از ژانویه ۲۰۰۵ به این بخش پیوسته است و سمت‌های مدیریتی متفاوتی از آن زمان داشته است. آنتونی قبل از پیوستن به «بایر» ۲۵ سال تجربه در زمینه تصویرنگاری تشخیصی و زیست‌فن‌آوری (بیوتکنولوژی) داشته است. وی لیسانس مدیریت بازرگانی از دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا دارد. رتبه جهانی این بخش ۴ است. ‏

بخش محصولات دیابت
این قسمت با رتبه جهانی ۴، ۱۷۰۰ کارمند در بیش از ۱۰۰ کشور دنیا دارد. مقر اصلی آن نیویورک است و فروش آن در سال ۲۰۰۵، ۷۱۸ میلیون دلار اعلام شده است.
محصول اصلی این بخش، سیستم خودکار پایش قند خون و لوازم جانبی آن و مدیریت آن بر عهده «ساندرا پترسون» (‏Sandra E.Peterson‏) است. وی از ماه مه ۲۰۰۵ به هیأت مدیره «مراقبت‌های سلامتی بایر» پیوسته است و سابقه فراوانی قبل از آن در کمپانی‌های صاحب نام داشته است. وی متولد ۱۹۵۹ در نیویورک و کارشناسی ارشد خود را در رشته اقتصاد کاربردی از دانشگاه پرینستون گرفته است.

بخش محصولات دارویی
رتبه جهانی این بخش ۱۹ و فروشی بالغ بر ۰۷/۴ میلیارد یورو در سال ۲۰۰۵ داشته است. ۹۰۰/۱۶ نفر در سرتاسر دنیا در استخدام این شاخه هستند و مقر اصلی آن، “‏Wuppertal‏” آلمان است.
تنوع محصولات این بخش یا اضافه کردن محصولات بیولوژیک از ژانویه ۲۰۰۶ افزایش چشمگیری یافته است. عمده محصولات بخش دارویی مربوط به سرطان، هماتولوژی و کاردیولوژی است.
از مارس ۲۰۰۶، دکتر «گونار رای من» (‏Gunnar Riemann‏) به سمت ریاست یا نبخش برگزیده شده است. وی علاوه بر این سمت عضو هیأت مدیره «مراقبت‌های سلامتی بایر» و “‏Bayer AG‏” نیز هست. گونار متولد اکتبر ۱۹۵۸ و پروژه دکتری خود را در رشته زیست فن‌آوری در مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی آلمان نوشته است. وی از ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۴، مسؤولیت محصولات این بخش را در ایالت اینویانای آمریکا عهده‌دار بود.
پس از آن به لورکوزن بازگشت و به بخش سلامت افراد بایر پیوست. در ۲۰۰۴ به ریاست بخش سلامت حیوانات و دو سال بعد به ریاست بخش دارویی «بایر» رسید. گونار از ریش سفیدان این کمپانی به شمار می‌رود.‏

دیدگاه

به به! به به! چشممون به یه مطلب مفید در این لوتوس هم افتاد!
به به! به‌به!

آآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآ چقدر خارجی! صاایران خودمون هم یه چیزی تو همین مایه هاست فقط بخش حیوانات و آدمیزادش درست تفکیک نشده!

ارسال دیدگاه