لایت روم؛ تاریکخانه دیجیتال!!

مدت زمان زیادی از تاریکخانه‌ها و نور قرمز و محلول و آویزان کردن عکس‌ها نگذشته است. اما فاصله عمیقی بین تاریکخانه‌های واقعی و مجازی وجود دارد. آنقدر که به اتاق روشن، بدل شده است! «لایت روم» ،(Light Room) نام نرم‌افزاری است که به صورت بسیار ساده و کارآمد امکان‌ مدیریت تصاویر را فراهم می‌آورد. نسخه نهایی این نرم‌افزار هنوز ارایه نشده و در مرحله تست بتا است. با این حال، نود درصد نیازهای گرافیک شما را برآورده می‌سازد و دیگر نیاز چندانی به «فتوشاپ» نخواهید داشت.
«لایت روم»، از سه ناحیه اصلی تشکیل شده است. در سمت چپ به مرورگر عکس‌ها و تصاویر اصلی دسترسی دارید. در سمت راست پانل، ابزارهای مورد نیاز جهت انجام عملیات متفاوت بر روی عکس قرار گرفته است. در قسمت پایین هم ناحیه به شکل نوار فیلم (Filmstrip)، عکس‌هایی که در حال کار با آنها هستید را به صورت بند انگشتی (Thumbnail) نمایش می‌دهد. همه این تصاویر متعلق به یک Shoot است. یک Shoot به مجموعه تصاویری گفته می‌شود که طی یک پروسه عکاسی گرفته شده است.


فضای نرم‌افزار
در بالای صفحه، سمت راست کلمات Library،Develop، Slide Show، Print و Web به چشم می‌خورد که کلید ورود به بیشتر قابلیت‌های نرم‌افزار است. با دکمه‌های «Tab» و «Shift + Tab» می‌توانید ابزارها و پانل‌های مختلف را مخفی کنید (این میان‌برها برای کاربران فتوشاپ آشناست)، با کلید F بین دو حالت پنجره عادی و تمام صفحه (Full Screen) تغییر وضعیت می‌‌دهید.
Library، اولین بخشی است که به سراغ آن می‌روید. این قسمت مخصوص مدیریت فایل‌های تصاویر شماست. اما برخی دستکاری‌های ساده از جمله کنتراست، میزان نوردهی (Exposure)، برش تصویر (Crop) از طریق پانل Quick Develop، قابل انجام است. هیستوگرام هر تصویر نیز در بالای این پانل در دسترس است و وقتی هیستوگرام را دارید، با تنظیم آن قادر به انجام تغییرات بسیاری روی عکس هستید؛ دستکاری حرفه‌ای‌تر فایل‌ها در بخش Develop، انجام می‌شود.
بخش‌های Slide Show، Print و Web جهت تهیه خروجی، طراحی شده است. از اسم هر کدام پیداست که چه می‌کند و توضیح آنها برای خوانندگان ماهنامه شاید خنده‌دار باشد!
«اتاق روشن» واقعاً روشن است و تمام ابزارهای مورد نیاز را در دسترس شما قرار داده است و مانند نرم‌افزارهای دیگر مانند «فتوشاپ» نیاز به زمان زیادی ندارد تا به محیط آن خو گرفته و از میان ابزارهای فراوانی که غالباً برای یک کاربر عادی بی‌مصرف است، فرمان‌های مورد نیاز را پیدا کنید. جهت امتحان این ادعا به آدرس مراجعه کنید، نسخه بتا را به صورت رایگان، قابل دریافت است. نصب برنامه به ۱۱ مگابایت فضای خالی بر روی هارددیسک، پنتیوم ۴ و ترجیحاً یک گیگابایت حافظه RAM، نیاز دارد. رزالوشن صفحه‌تان هم حداقل ۷۶۸*۱۰۲۴ باشد.
Enjoy it!

دیدگاه

نرم‌افزار پیکاسا از محصولات گوگل هم خوب چیزی است!

[پاسخ]

اصولا همه محصولات گوگل خوب چیزی هستن! ۴
سالی میشه از پیکاسا استفاده نکردم ولی به تازگی عکس هایی که واسه وبلاگو لازم دارم رو، روی پیکاسا وب، آپلود می کنم، مثل همه ابزارهای گوگل، ساده و کارآمده.

[پاسخ]

چه لوتوسی شده اینجا!
نه کسی میره نه کسی میاد.
لوتوس نویس‌ها چرا ترکِ لوتوس کردید؟!

[پاسخ]

نگو! تو خودتم از تارکین هستی.
تازه، با من شدیم ۴ تا! چرا می‌گی کسی نیست؟!
پ.ن: تارکین به معنی ترک‌کنندگان است!!!

[پاسخ]

بد نیست به PTGui هم یه اشاره ای بشه، نرم افزار ساده و کارامد برای ساختن عکس های پانوراما.

[پاسخ]

سلام
بروز شدم سر بزنید.

[پاسخ]

ارسال دیدگاه