هشت الهفت

در این مدتی که « سنگ سراچه دل به الماس آب دیده می سفتم و تامل ایام گذشته می کردم » و البته چندان هم بر عمر گذشته تاسف نمی خوردم به نوشتن و اوضاع و احوال لوتوس فکر کردم. اوایل بر این نسق پیش می رفتیم که روزی را هر کسی و با شریکی گهگاه با تخصصی می نوشت. ارادت من به علوم مثبته و شخص علی آقای مدرسی و آنچه دلمشغولی های مهم این روزگار ماشینی می دانم رنگ و بوی نوشته را تعیین می کرد ولی آنچه برایم مهم بود و آنچه ذهن من را مشغول می کرد با آنچه ثمر می داد تناسبی و تناسخی نداشت .
در این روزهای غیبت اصغر ،‌ راجع به گیرایی بیشتر لوتوس فکرهایی کردم و به نتایجی رسیدم. البته اعتبار چنینهایی ممکن است شخصی باشد ولی همانش هم غنیمت است .
من سمپادی – و حتی غیر سمپادی و حتی از نوع غیر متخصصش – اگر دنبال مطلبی باشم و نکته علمی و تخصصی را جستجو کنم که قطعا نوشته سعید رکوعی به دردم نخواهد خورد که معلوم نیست اعتبارش – اگر باشد به هزار امید و بسم الله – به چند است. و حتی فرض بادکنکانه را بر این می گذاریم که این آقا از امهات زمینه اش است و برای نوشته اش تره زیاد خرد می کند و با سند و مدرک می نویسد. دستش درد نکند – گرچه درایتش باید معاینه شود – ولی این یک از هزاران است . پس من نمی آیم که مطلب علمی بخوانم. گرچه نمی آیم روزنامه بخوانم و یا نرفتن سرکوچه ام را جبران کنم. می آیم به اعتبار دوستی شخص و یا برقراری ارتباطی با کسی که شناخته – و در مقیاس آرمانی نشناخته – از جنس خودم است و حرفهایش به دل می نشیند . داستان همین است. البته از ذهنم نمی رود که ذهن و شیوه و دغدغه و تخصص یکی با دیگری تفاوت دارد و لاجرم این در محصول کار نمایان . ولی چهارچوب همان است . و اگر چنین نباشد این تلاشهای دکتر مدرسی و دوست بسیار عزیز و دوست داشتنی ام آقای آقا صادق نقاش‌زاده می شود تلنبه نانوایی که پس از زحمتی گری می گیرد و بعد همان که همان.
چاره به نظرم هشت الهفتی است به اعتبار کتاب دکتر باستانی پاریزی که هفت هفتی نوشت و هشتی اش که نامش نبود به اشاره دیگر رند یزدی ،‌ افشار ، این گذاشت و ملغمه است از هر آنچه پیش می آید و خوش می آید که روشی و سبکی جدید است ،‌هرچند ممکن است کتابخانه دارهای کانادا ندانند در ادبیات جای دهند یا تاریخ یا فلسفه یا سیاست یا فرهنگ .
نوبت دیگر را شروع می کنم به هشت الهفت . بمنته و کرمه.

دیدگاه

سلام مهندس رکوعی عزیز.
پیشنهاد خیلی جالبی دادی.
کاش دوستان دیگه هم نظرشون رو بنویسن.

[پاسخ]

درود بر شما و اظهار لطفتون. فکر کنم مطالب علمی دایره المعارفی هم که برای همگان مفید باشه هم خوبه در اینجا درج بشه.

[پاسخ]

هشت الهفت اگر به شلغم چغندری نرسه طرح خوبیه

[پاسخ]

هشت الهفتش- که از دست ما بر می آید- با ما…بقیه اش را شما دستی برسانید حجت خان.

[پاسخ]

سعید خان باشد که حق عنایتی کند

[پاسخ]

اوه ببخشید این کنار هم بودن ن و م هم در صفحه کلید دردسریست

[پاسخ]

ارسال دیدگاه