بوی کودکی از شرکت ۱۲۰ ساله!

چشم را نمی‌سوزاند! نظورم خواندن این مطلب از روی screen  یا هوای آلوده نیست، این عبارت سال‌های سال است که بر روی شامپوهای بچه‌ شرکت “جانسون و جانسون” نقش بسته است. “جانسون” هم بوی کودکی می‌دهد! این شرکت در سال ۱۸۸۶ با هدف تولید محصولات و خدمات با کیفیت جهت درمان و التیام بیماری‌ها و ارتقاء سطح زندگی تأسیس شد و هم اکنون ۲۳۰ شرکت تحت پوشش آن در سرتاسر دنیا مشغول به کارند و ۱۱۵۷۰۰ نفر در ۵۷ کشور در استخدام آن هستند. فروش این شرکت در سال ۲۰۰۵، ۵/۵۰ میلیارد دلار بوده است که برای هفتاد و سومین سال متوالی رشد داشته است. سود خالص این رقم ۵/۱۰ میلیارد دلار یعنی ۵۰/۳ دلار به ازای هر سهم گزارش شده است.
“جانسون و جانسون” اعتقاد به چند صدایی دارد. سن، جنس، دین، ملیت، طرز فکر، توانایی جسمی و ساقه تأثیری در روند استخدام و ارتقاء افراد ندارد. توسعه این کمپانی در ۱۹۱۹ با افتتاح یک شرکت همکار در کانادا آغاز شد. مقر اصلی “‏JnJ‏” از بدو تاسیس تاکنون نیوجرسی ایالات متحده آمریکا بوده است. مالکیت معنوی بیش از ۵۴۰۰۰ گواهی ثبت اختراع، از افتخارات بزرگ این کمپانی است.


تاریخچه
“جانسون و جانسون” در بدو تاسیس خود در ۱۸۸۶ف تئوری ضد عفونی زخم جهت درمان را به اثبات رساند؛ محصول جدید، باعث کاهش چشمگیری در درمان عفونت‌ها و تعداد قربانیان بعد از عمل جراحی شد. قصه از آنجا آغاز شد که جراحی انگلیسی به نام سر “جوزف لیستر” (‏Sir Joseph Lister‏) تئوری میکروارگانیسم‌های نامرئی و کشنده را مطرح کرد که با شک و تردید جراحان قرن نوزدهم رو به رو شد. “رابرت وود جانسون” (‏Robert Wood Johnson‏) بی هیچ شکی، زمینه را برای عملی ساختن تئوری جوزف فراهم کرد. قبل از ارائه محصول انقلابی “‏JnJ‏” درصد مرگ و میر بعد از عمل در بعضی از بیمارستان‌ها حتی به ۹۰ درصد می‌رسید. جراحان باور نداشتند که با دست‌های بدون دستکش و ابزار استریل نشده بیماران خود را آلوده می‌کنند. رابرت به همراه دو برادر دیگرش “جیمز” (‏James‏) و “ادوارد مید” (‏Edward Mead‏) و جراح دیوانه! با مشارکت هم “جانسون و جانسون” را در طبقه چهارم یک ساختمان کوچک با چهارده کارمند آغاز نمودند. بدین ترتیب “‏JnJ‏” صنعت پوشش جراحی را آغاز نمود. با توجه به گسترش نیاز روندهای جراحی ضدعفونی، شرکت پارچه‌های نرم جاذب و گاز را وارد بازار نمود. در ۱۸۸۸، کتابی با عنوان “روش های مدرن درمان زخم با ضدعفونی” توسط “‏JnJ‏” منتشر شد که تا سال‌ها مرجع استانداردی برای ضدعفونی باقی ماند. از افراد برجسته‌ای که در آلن دوران با “جانسون” همکاری داشتند می‌توان به “فرد کلیمر” (‏Fred Klimer‏) پدر “جاش کلیمر” (‏Joyce Klimer‏) قهرمان جنگ جهانی اول اشاره کرد. وی در طی ۴۵ سال مدیریت در “‏JnJ‏” مقالات تأثیرگذاری در زمینه مراقبت‌های سلامتی در مجلات “‏Red Cros Notes‏” و “‏The Red Cross Messenger‏” منتشر کرد. “کلیمر” علاوه بر “جاش” فرزند دیگری نیز دارد. در پاسخ به شکایت‌های دسته‌ای از مصرف‌کنندگان پلاسترها، پیشنهاد استفاده از پودرهای ضدحساسیت به همراه آنها را ارائه کرد. به زودی متقاضیان این پودرها بیشتر شد و در نهایت پودر بچه “جانسون” که هنوز هم پرطرفدارترین است، روانه بازار شد. پس از موفقیت این محصول، کمپانی “جانسون” خط تولیدی جهت ارائه محصولات نوزادان با شعار “بهترین برای نوزادتان، بهترین برای شما”، راه‌اندازی نمود. ‏
در ۱۸۹۰ باند و گاز “‏JnJ‏” نه تنها ضدعفونی، بلکه استریل نیز شد. در ۱۹۱۰، “رابرت وود جانسون” اولین رییس شرکت دار فانی را وداع گفت. تحت مدیریت وی، “‏JnJ‏” به یک شرکت پیشرو در زمینه مراقبت‌های سلامتی تبدیل شد. پس از رابرت، برادرش جیمز جانشینش شد و تا سال ۱۹۳۲ سکان رهبری “جانسون و جانسون” را در دست داشت.
رشد بین‌المللی شرکت از سال ۱۹۱۹ با شروع همکاری با یک کانادا آغاز شد. پسران “رابرت” پس از بازگشت از سفر دور دنیا در سال ۱۹۲۳ به این نتیجه رسیدند که شرکت باید در تلاش برای به دست آوردن یک موقعیت جهانی باشد. در ۱۹۲۴ “‏JnJ‏” همکاری با بریتانیا را آغاز نمود. در طول زمان، دفاتری در ۵۰ کشور مختلف تأسیس شد؛ ۱۹۳۱ در استرالیا، ۱۹۵۶ در سوئد، ۱۹۶۱ در ژاپن، ۱۹۷۳ در یونان، ۱۹۸۱ در کره و ۱۹۸۵ در مصر.
در دهه ۱۹۲۰، سیاست شرکت بر تنوع محصولات قرار گرفت. همراه با تنوع محصولات، شاخه‌هایی جداگانه برای دسته‌بندی و ساماندهی آنان در “‏JnJ‏” شکل گرفت. در ۱۹۴۳ پسر “رابرت” که همنام پدر بود، مرام‌نامه‌ای برای شرکت نوشت که مسوولیت اصلی شرکت را در تعهد مصرف‌کنندگان می‌داند و مسوولیت بعدی را توجه به کارمندان ذکر کرده است. اولویت سوم، محیط کاری و سهامداران در رده چهارم اولویت قرار دارند.
در ۱۹۴۴، “‏JnJ‏” وارد بازار بورس نیویورک می‌شود. بخش دارویی در دهه ۱۹۵۰ با خرید کمپانی “‏MVNeil Laboratories‏” که بعداً اولین استامینوفن وارد بازار کرده به بدنه “‏JnJ‏” اضافه شد. از این دهه به بعد شرکت‌‌های فراوانی از کشورهای مختلف به “جانسون و جانسون” می‌پیوندند و رشد ارگانیک آن را سبب می‌شوند.
حادثه‌ای تأسف‌بار در ۱۹۸۲ یعنی مرگ هفت نفر بر اثر مصرف سیانید در داخل کپسول‌های استامینوفن، شکل تولید محصول را به صورت قرص درآورد؛ هر چند هیچ‌گاه ثابت نشد که “‏JnJ‏” مسبب این حوادث ناگوار بوده است.
در دهه ۱۹۸۰، محصولات پایش قند خون به فهرست “جانسون” افزوده می‌شود. ۱۸ کمپانی دیگر در دهه ۱۹۹۰ به “‏JnJ‏” می‌پیوندند که از میان آنها می‌توان به “‏De Puy Inc‏” اشاره کرد. تولید محصولات زیست فن‌آوری با خرید کمپانی “‏Ortho Biotech‏” در “جانسون و جانسون” آغاز می‌شود. در این دوره محصولات “‏JnJ‏” به چین و اروپای شرقی نیز می‌رسد. در ۱۹۹۰، دفتری در مسکو و در همان سال و سال آینده دفاتری در مجارستان، لهستان، یوگسلاوی سابق و جمهوری چک تأسیس می‌شود.‏
در ۱۹۹۱، “‏JnJ‏” با ارایه قند رژیمی، مزه قند را به کام بیماران دیابتی بازگرداند. “‏Depuy‏” و “‏Codman‏” که طی این سال‌ها به “‏JnJ‏” اضافه شده‌اند، محصولات ارتوپدی را توسعه می‌دهند. خرید “‏Clinical Diagnostics‏”‌ از “‏Kobak‏” و کمپانی “‏Cordis‏” پایه‌های حضور “‏JnJ‏” را به ترتیب در صنعت تشخیص و کاردیولوژی مستحکم می‌کند. وسایل بیوپسی سینه با کمترین آسیب، صندلی چرخدار با قابلیت بلند شدن از زمین و استنت کرونری دارویی محصولاتی است که یکی پس از دیگری توسط زیرمجموعه‌های “‏JnJ‏” وارد بازار می‌شود و آن را بی‌رقیب می‌سازد.‏
هم اکنون “جانسون و جانسون” جامع‌ترین مجموعه محصولات مربوط به حوزه سلامت را به بازار عرضه می‌کند. از شیر مرغ تا جان آدمیزاد در چنته “‏JnJ‏” یافت می‌شود.

محصولات  ‏
فرقی نمی‌کند دنبال محصولی در زمینه سلامت نوزادان، جراحی آندوسکپوی، کاردیولوژی مداخله‌ای یا ترمیم زخم باشید؛ بالاخره چیزی در لیست تولید ۲۳۰ شرکت زیرمجموعه “‏JnJ‏” می‌یابید. چهار دسته اصلی در “‏JnJ‏” تعریف شد است؛ “بیماری‌ها و شرایط خاص”، “نوآوری‌ها”، “زیست فن‌آوری” و “دارویی”. کلیه محصولات این شرکت عریض و طویل به صورت آشوب‌گونه در این چهار دسته جای گرفته است.

افتخارات
بد نیست اشاره‌ای نیز به جوایز و افتخارات “جانسون” شود. در ۱۹۱، جایزه ‏Opporturity 2000‎‏ که بزرگ‌ترین افتخار برای کارفرمایان آمریکایی است، جهت ایجاد محیط کاری قابل انعطاف برای زنان و ایجاد برنامه‌های “کار و خانواده” تعلق گرفت. در همین سال، سازمان “کار و خانواده” این شرکت را به عنوان خانواده دوست‌ترنی کمپانی برگزید.
هفته نامه “نیوجرسی” از میان ده شرکت بزرگ، “”‏JnJ‏” را به عنوان بهترین مکان برای کار و فعالیت برگزید. وزارت کار آمریکا در سال ۱۹۹۶، “جانسون و جانسون” را افتخار زنان شاغل نامید. همین سال، وزارت بازرگانی این کشور نیز نشان ملی فن‌آوری را به “‏JnJ‏” سپرد. در ۱۹۹۷، “جانسون” بهترین مکان برای کار والدین و در ۱۹۹۸ به عنوان بهترین کمپانی جهت کار دانشجویان سیاه‌پوست و مهاجران اسپانیایی و آسیایی برگزیده شد. جایزه ملی ارتقاء سلامت آمریکا و جایزه دوستی با محیط زیست نیز در این سال به “‏JnJ‏” رسید. مجله “مادران شاغل” و “‏FORTUNE‏” باز هم، “جانسون و جانسون” را در فهرست بهترین‌های خود قرار دادند. عنوان دست و دلبازترین کمپانی و بهترین مکان برای کار باز هم در ۱۹۹۹ رسید ضمن اینکه جزء لیست صدتایی بهترین‌های مدیریت اطلاعات مجله “‏CIO‏” نیز قرار گرفت.
آبرومندترین، معتمدترین، با مسوولیت‌ترین در قبال جامعه و محیط زیست، بهترین برای فعالیت زنان، خانواده‌ها و معلولان، وصله‌هایی است که در سال ۲۰۰۰ به “‏JnJ‏” می‌چسبد!
جامعه بین‌المللی مهندسی دارو، “جانسون” را به عنوان کمپانی سال ۲۰۰۱ انتخاب می‌کند. “‏JnJ‏” باز هم منتخب مجلات معتبر مختلف از جمله “مادران شاغل” است. مجمع مدیریت اشتغال آمریکا، “جانسون” را برای ایجاد موقعیت‌های شغلی و مدیریت منابع در این جهت برگزید. برای یک سال کافی نیست! سال‌های ۲۰۰۲ تاکنون نیز اوضاع به همین منوال است؛ مجله “مادران شاغل” و یک دوجین مجله معتبر دیگر و جوایز محیط زیست.
گفتنی است ۲۱ سال است که مجله مادران شاغل، هر ساله لیستی از بهترین شرایط کاری مادران شاغل ارائه می‌کند. کمپانی‌های “‏JnJ‏” و “‏IBM‏” ۲۱ سال است در این لیست حک شده‌اند.
در صورتی که مایل به دریافت مجموعه کامل افتخارات و فهرتس کامل شرکت‌های زیرمجموعه “جانسون و جانسون” هستید به آدرس ‏www.JnJ.com‏ مراجعه کنید.

ارسال دیدگاه