خمس

خمس چیست؟ به نظر شما چه نقشی در اقتصاد خانواده و جامعه دارد؟

یک پنجم از مازاد درآمد سالانه خود را باید تحت عنوان خمس به مرجع تقلید (در زمان غیبت امام زمان) بپردازیم. آیا تا به حال خمس داده‌اید؟

وقتی با افرادی که خمس می‌دهند صحبت می‌کنی، پرداخت خمس را مایه برکت مال خود می‌دانند، مثل درختی که وقتی هرس می‌شود پربارتر می‌شود. و واقعا هم همینطور هست. وقتی صحبت از خمس می‌شود بعضی می‌گویند مالیات می‌دهیم. اما آیا واقعا مالیات جای خمس را می‌گیرد؟ نه. مالیات چیزی جدا از خمس است و کارکرد متفاوتی دارد.  خمس که بخشی از آن سهم سادات و بخشی سهم امام هست در راستای پرورش و تربیت نیروی علمی و کاهش فاصله طبقاتی می‌تواند نقش موثری داشته باشد.

شاید بعضی بگویند چرا باید درآمدی را که به هزار زحمت کسب کرده‌ایم به دیگران بدهیم؟ نظر شما چیست؟ به عقیده من اولا این یک امر واجب دینی است و همچون نماز و روزه می‌باشد ثانیا مگر غیر از این است که این درآمد کسب شده روزی‌ای است که خداوند نصیب تو کرده است؟ و هم اوست که می تواند این روزی را بر تو تنگ گرفته و یا گشاده کند. در ضمن از پیامدهای آن که می‌تواند کاهش فاصله طبقاتی باشد، اگر از زوایای دیگر به آن بنگریم موجب کاهش فساد اخلاقی و جرم و جنایات ناشی از فاصله طبقاتی شود و در مجموع جامعه در آرامش نسبی بیشتری به سر خواهد برد و این به نفع همه می‌باشد.

برچسب ها: ,

دیدگاه

خوب خمس دادن شرایطی هم داره و عموم آدمهایی که من میبینم امروز، خمس نباید بدن ولی بدیش اینه که اونایی که باید بدن چون پر باید بدن زیرش در مرن

[پاسخ]

بحث سیاسی شد. آقا صادق! سانسور! سانسور!

[پاسخ]

شرایط خمس دادن چیه آقای دانشجو؟

[پاسخ]

شاید بهتر بود میگفتم شرایطی هم هست که خمس بهش تعلق نمیگیره
مثل ارث
جهیزیه
مهریه وووو

[پاسخ]

معمولا ما برای از دست ندادن چیزهایی که دوستشون داریم همه کار می کنیم. یکی از این موارد هم پوله. ما نمی خواهیم پولی رو که به زحمت به دست آوردیم به راحتی از دست بدهیم. ولی جدا از جنبه های دیگه ای که گفتم آموزش دل نبستن به مال دنیا هم هست. در حقیقت یکی از آزمونهای خداست دیگه!

[پاسخ]

من کلا موافق مبحث خمس در شرایط فعلی نیستم.
به کی خمس را می‌دهی؟ او خمس را در چه راهی صرف می‌کند؟ نتیجه‌اش چه خواهد بود؟

در جواب سوال باید به تجربه‌های گذشته و نتایجی که تابحال داشته نیم نگاهی داشت.

[پاسخ]

سلام
همانگونه که میدانیم مصرف خمس بگونه ایست که به نیازمندان غیر سادات تعلق نمیگیرد و باید به آنها ذکات داده شود. وباز همانگونه که میدانیم ذکات به چیزهایی از قبیل غلات ، میوهجات ، احشام و طلا و نقره تعلق میگیرد که با کمی تامل درمیابیم که حدود حد اقل شصت درصد مردم کشور که شاید حد اقل هشتاد درصد دارییهای کشور را در اختیار دارند از پرداخت ذکات معافند مگر افرادی که اموالشان بصورت طلا و نقره باشد(آنهم با شرایط خاص، مثلا با فتوای ایت اله صانعی و شاید برخی دیگر از مراجع سکه آزادی شامل پرداخت ذکات نمشود) این در صورتیست که پرداخت خمس تقریبا به همه انواع دارایی و باالطبع به همه احاد جامعه تعلق میگیرد ولی اکثریت نیازمندان در جامعه اسلامی از آن بی بهره اند.

[پاسخ]

ارسال دیدگاه