چند بازدیدکننده داریم؟

کسایی که وبلاگ یا سایت دارند خیلی براشون مهمه که بدونند چند نفر اومدن سایتشون را دیدن کردند، چرا اومدن سایتشون، چقدر وقت صرف کردند؟ بازدیدکنندگان سایت دنبال چه چیزی هستند و …

ساده‌ترین ابزارها همون شمارنده‌هایی هستند که اینطرف اونطرف می‌بینید (و بعضا آزاردهنده هستند) این شمارنده‌ها اغلب تعداد نمایش یک صفحه را نشون می‌دهند و این یعنی اینکه اگه یه نفر چند بار یه صفحه را باز کنه این شمارنده زیاد می‌شه.

پیشرفته‌ترها برای هر کسی یه کوکی تنظیم می‌کنند که فقط یکبار هر بازدید را شمارش کنه.

پیشرفته‌تر که می‌شوند زمانی که یه نفر صفحات را دیده را هم می‌تونند تخمین بزنند و اینکه بازدیدکنندگان چه مسیری را برای دیدن یک صفحه خاص طی کردند.

بعضی از این ابزارها سایت‌هایی که بازدیدکننده از اونا به دیدن شما اومده را می‌فهمند. بعضی از این ابزارها کلمات کلیدی که جستجو شده تا سایت شما در اینترنت پیدا شده را متوجه می‌شوند.

و …

بعضی از ابزارها را شما باید توی کدهای سایتتون قرار بدین. بعضی‌هاشون بر اساس لاگ‌های وب سرور عمل می‌کنند. یکی از بهترین سرویس‌ها را مثل خیلی از سرویس‌های دیگه گوگل ارائه می‌کنه.

گوگل یکی دوسال پیش شرکتی را خرید که ابزاری به نام Urchin تولید می‌کرد. این ابزار خیلی قوی (قوی‌ترین در آن زمان) مشکلی که علاوه بر گرون بودن داشت،  بزرگ شدن حجم فایل‌هایی داده‌ای بود که تولید می‌کرد و باری که روی سرور ایجاد می‌کرد. گوگل این شرکت را خرید و تبدیلش کرد به یه سرویس عمومی رایگان! گوگل با سرورهایی عظیمش برای ذخیره و تحلیل داده‌ها مشکلی نداشت.

الان هر کسی می‌تونه بره به نشانی http://www.google.com/analytics یه حساب باز کنه (اونایی که اکانت جی‌میل دارند یه قدم جلو هستند، فقط باید موافقت‌نامه را قبول کنند) این سرویس یه کد Java Script در اختیارتون می‌ذاره و شما اون را داخل صفحاتی که می‌خواهید در آمار ببینید قرار می‌دهید. تمام!

از اون به بعد هر رقم آماری که بخواهید می‌توانید مشاهده کنید و آمارها را در بازه‌های زمانی با هم مقایسه کنید. اگه از سرویس تبلیغ گوگل هم استفاده کنید، این آنالیتیکز آمار خوبی برای افزایش درآمدتون در اختیارتون قرار می‌ده.

ما برای این بلاگ از این ابزار استفاده می‌کنیم. این یه نمایی است از چند آمار این ابزار:

برچسب ها: , ,

دیدگاه

این مطلب هم شاهدی بر این مدعا که گوگل یا گوگل تو مایه های یا بگو آره یا بعله!!
اگر کمی از آمار بازدید های لوتوس هم می نوشتید، جالب می شد.

این عکس‌ها مربوط به آمار بازدید از لوتوس است.

در نشانی Analytics_lotus.sampad.info_20080501-20080813.pdf هم می‌تونید همین گزارش ‌ها را به صورت PDF ببینید

خوراک بالاترین بود این پست.

ارسال دیدگاه