یک بام و دو هوا!

ایسنا: سن بروز سرطان سینه در ایران، ده سال پایین‌تر از آمارهای جهانی است

ایسنا: استفاده از روش ام آر آی برای تشخیص و پیشگیری از سرطان سینه سودمند است
زنگ تحقیق شماره ۶۸ ماهنامه مهندسی پزشکی: ماموگرافی:سرطان بی نقاب را ببینید

همه این هارو که جمع بزنید به چی میرسید؟؟ به یک بوم و دو هوا!!!
از یک طرف پوشش آموزش های ما به نحوی است که حتی دستورالعمل چند سطری آزمایش سینه که لازم است هر ماه انجام شود، همه کشور را تحت پوشش قرار نداده است که البته هیچ توجیهی در این زمینه قابل قبول نیست، با یک برنامه ریزی درست تحت پوشش قرار دادن صعب العبورترین مناطق ایران نیز با وجود تعداد چشمگیر فارغ التحصیل گروه های پزشکی و علوم پزشکی، کار چندان سختی نیست.

از دیگر سو، ادعای طراحی سیستم های خودکار تشخیص سرطان سینه، هم پای کشورهای پیشرفته داریم! شاید این سیستم ها واقعا هم طراحی و پیاده سازی شده باشد و جوابهای قابل قبولی هم بر روی نتایج آزمایشگاهی داشته است اما هدف این سیستم ها چه کسانی هستند؟ آنهایی که حتی نکات اولیه این بیماری را نمی شناسند و همین ناآگاهی سن بروز این بیماری نه چندان مهلک (البته در صورت تشخیص زودهنگام و انجام درمان های لازم) را نسبنت به میانگین جهانی، ده سال پایین تر آورده اند؟؟
شخصا به هیچ عنوان معتقد به سد کردن ورود فناوری های نوین نیستم اما بهتر نیست اولویت ها را بهتر بشناسیم و سمت و سوی تحقیقات را بدان سو جهت دهیم؛ شاید یک سیستم آموزش از راه دور قابل پیاده سازی با شرایط مخابرات ایران، در زمینه بیماری های قابل پیشگیری، بسیار اثر بخش تر باشد.

دیدگاه

سلام خانم مهندس.
مطلب خیلی خوبی رو برای بحث نوشتید. یکی از مسائل مهم و شایع.
درمورد سرطان سینه، تا چند سال پیش، تأکید ویژه‌ای بر معاینات منظم، حتی توسط خود خانم‌ها می‌شد و این برنامه تحت عنوان Breast Self Examination در تمام دنیا به‌صورت عمومی و در سطحی وسیع آموزش داده می‌شد.
اما در تحقیقاتی که انجام شد، دیدن که این معاینات نتونسته میزان بقای بیماران رو بالا ببره. یعنی توده‌ای که در معاینه‌ی عادی توسط خود فرد و یا حتی پزشک، لمس بشه، تقریباً کار خودشو کرده و در این مرحله، تشخیص‌دادن یا ندادن این توده، قرار نیست در بقای بیمار (یعنی زمان بین تشخیص تا مرگ بیمار) تأثیری داشته باشه.
ازطرف دیگه، مشخص شد که این Self Exam باعث ایجاد استرس و ترس زیادی در خانم‌ها شده و با توجه به وجود توده‌های بی‌خطر در بافت سینه‌ی خانم‌ها، میزان مراجعات خانم‌ها به‌دلیل توده‌های خوش‌خیم، خیلی زیاد شده.
بنابراین، به‌صورت هم‌زمان در خیلی از کشورهای پیش‌رفته، این برنامه تقریباً کنار گذاشته شد.
اما درمورد روش علمی و عملی برای تشخیص زودهنگام سرطان سینه، همون راه‌هایی درپیش گرفته شد، که قبل از این برنامه‌ی آموزشی هم به‌عنوان روش علمی تشخیص، استفاده می‌شد. اگه دوستان مایل بودن بدونن، براشون می‌نویسم.
زیادی طولانی شد، ببخشید.

[پاسخ]

با سلام
مطلب خانم مهندس و پاسخ آقای دکتر خیلی خوب و مفید است. اگه آقای دکتر براتون امکان داره لطفا روشهای علمی رو هم بنویسید.

[پاسخ]

سلام خانم نقاش‌زاده. ممنون از توجهتون.
اگه موافق باشید، باتوجه به این‌که جواب سؤالتون یه مقدار مفصله، به‌صورت یه پست مجزا برای شنبه‌ی آینده بنویسم.
ان‌شاءالله شنبه چهار آبان‌ماه لوتوس رو چک کنید.

[پاسخ]

لوتوس را چک کنید
در شنبه چهار آبان
در شنبه یازدهم آبان
حتی در شنبه چهاردهم دی هم لوتوس را چک کنید
و در سایر روزهای هفته هروقت که فرصت کردید
ولو در جمعه‌ها
لوتوس را چک کنید، همانا که خدا با لوتوس-چک-کنندگان است.

[پاسخ]

ارسال دیدگاه