تشخیص زودهنگام سرطان سینه (Breast Cancer)

سلام.

شنبه‌ی هفته‌ی گذشته، خانم مهندس محق مطلبی درمورد یه موضوع مهم و شایع، یعنی سرطان برست (Breast Cancer)، نوشته بودن. من یه جواب گذاشتم و خانم نقاش‌زاده، خواسته بودن توضیح بیشتری بدم. من هم متن اون کامنت رو به‌همراه یه مقدار توضیح بیشتر، توی این پست نوشتم. امیدوارم برای دوستان مفید باشه.

ممنون می‌شم خانم دکتر طلائی‌پور، خانم مهندس محق، آقای احسان‌دهقانی و هرکدوم از دوستان، اگه نکته‌ی جدیدی دارن، لطف کنن و مطلب رو کامل کنن.

درمورد سرطان برست (که به‌غلط سرطان سینه گفته می‌شه)، تا چند سال پیش، تأکید ویژه‌ای بر معاینات منظم توسط خود خانم‌ها می‌شد و این برنامه تحت عنوان Breast Self Examination در تمام دنیا به‌صورت عمومی و در سطحی وسیع آموزش داده می‌شد.
اما در تحقیقاتی که طی سال‌ها انجام شد، دیدن که در درازمدت این برنامه نتونسته میزان بقا ( Survival یا میانگین مدت زمان بین تشخیص تا مرگ بیماران) رو بالا ببره. یعنی توده‌ای که در معاینه‌ی عادی توسط خود فرد لمس بشه، حتماً قطرش بیش از یک سانتی‌متره و تقریباً کار خودشو کرده و در این مرحله، تشخیص‌دادن یا ندادن این توده، قرار نیست در میانگین بقای بیمار تأثیر چندانی داشته باشه.
ازطرف دیگه، مشخص شد که این Self Exam باعث ایجاد استرس و ترس زیادی در خانم‌ها شده و با توجه به وجود توده‌های بی‌خطر در بافت برست خانم‌ها، میزان مراجعات خانم‌ها به‌دلیل توده‌های خوش‌خیم، خیلی زیاد شده.
بنابراین، به‌صورت هم‌زمان در خیلی از کشورهای پیش‌رفته، این برنامه تقریباً کنار گذاشته شد و برای روش علمی و عملی تشخیص زودهنگام سرطان برست، همون راه‌هایی درپیش گرفته شد، که قبل از این برنامه‌ی آموزشی هم به‌عنوان روش علمی تشخیص، استفاده می‌شد.

درمورد خیلی سرطان‌ها، پیش‌گیری کارآمد وجود نداره، یعنی علی‌رغم وجود راه‌های تئوری برای کاهش بروز سرطان، عملاً کاهش واضحی در بروز مشاهده نمی‌کنیم. پس هنر ما، تشخیص زودهنگام اون سرطانه. درمورد سرطان برست که درجوامع غربی حتی گاهی با شیوع ۱۰درصدی هم مشاهده می‌شه، این تشخیص زودهنگام نقش پررنگ‌تری داره.

یکی از مهم‌ترین عوامل دخیل در سرطان برست، عامل ژنتیکه. به‌طوری‌که درصورت بروز سرطان برست در یک خانم، باید خانم‌های فامیل درجه یک (خواهر، مادر و دختر) اون فرد رو تحت بررسی دقیق قرار داد.

درمورد معاینات سالیانه توسط پزشک، نکته‌ی مهم اینه که توده وقتی به اندازه‌ای برسه که قابل لمس باشه (یعنی با قطر حداقل ۱ سانتی‌متر)، تا حدودی دیر شده.  یعنی باید توده رو در مرحله‌های اولیه کشف کرد و نمی‌شه به معاینه‌ی تنها اکتفا کرد. ماموگرافی می‌تونه توده‌هایی با قطر ۵ میلی‌متر رو هم نشون بده که خیلی ارزشمنده، و سونوگرافی هم می‌تونه توده‌های با قطر بیش از ۱ سانتی‌متر رو مشخص کنه.

برای تشخیص زودهنگام سرطان برست، برنامه‌های زیادی پیشنهاد شد و طی سال‌ها مورد بحث قرار گرفت. نهایتاً برنامه‌ی زیر بهترین و کارآمدترین برنامه تشخیص داده شد.

برای غربال‌گری (Screening) سرطان برست، دو حالت وجود داره:

A: خانمی که سابقه خانوادگی سرطان برست ندارد:

معاینه توسط پزشک، از سن بیست سالگی شروع و هر سه سال یک‌بار تکرار می‌شه تا چهل سالگی، طبق برنامه زیر:

الف: خانمی که تا ۴۰ سالگی هیچ‌گونه مشکل یا توده‌ای نداره: در چهل سالگی، اولین ماموگرافی انجام بشه. که دو حالت داره:
الف-۱: ماموگرافی طبیعی. در این صورت، هر سه سال یک‌بار ماموگرافی تکرار بشه. (البته برخی مؤلفین، اعتقاد به ماموگرافی سالیانه دارن).
الف-۲: ماموگرافی غیرطبیعی: در این صورت، باتوجه به نوع ضایعه‌ای که در ماموگرافی دیده شده، پزشک معالج تصمیم می‌گیره که چه اقدام درمانی برای اون فرد درنظر بگیره. این خانم از این لحظه به بعد، باید سالانه ماموگرافی انجام بده. یعنی وجود سرطان در یک برست، حتی درصورت برداشتن کامل برست، ماموگرافی سالانه رو الزامی می‌کنه.

ب: خانمی که در معاینات سه‌سالانه، قبل از ۴۰ سالگی توده‌ای در برست کشف شده: در این مورد، ماموگرافی قدم اول نیست. اکثر صاحب‌نظرها، سونوگرافی رو ترجیح می‌دن. درصورتی‌که سونوگرافی نکته‌ی مشکوکی داشت، ماموگرافی انجام می‌شه.

B: خانمی که سابقه خانوادگی سرطان برست دارد:

درصورت وجود سابقه‌ی فامیلی مثبت، باید ماموگرافی رو زودتر از ۴۰ سالگی شروع کرد. یعنی ۵ سال زودتر از سن جوان‌ترین فرد مبتلا در خانواده. (مثلاً اگه در خانواده‌ای، خانمی در سن ۴۱ سالگی مبتلا به سرطان برست شده، فامیل درجه یک این خانم باید از ۳۶ سالگی ماموگرافی بشن). البته برای فامیل درجه یک مبتلایان به سرطان برست، آزمایشات ژنتیک هم انجام می‌شه که درصورت وجود بعضی ژن‌های خاص، ماموگرافی حتی از بیست و پنج سالگی هم شروع می‌شه (البته ماموگرافی در سن زیر ۴۰ سال به علت تراکم بالای بافتی، ارزش کم‌تری داره).

البته موارد دیگری هم هست که ماموگرافی در سن زیر ۴۰ حتی در خانمهای بدون سابقه خانوادگی هم انجام می‌شه، که لازم به ذکر نیست.

خلاصه و نتیجه‌گیری:

I : درصورت منفی بودن سابقه خانوادگی، معاینه توسط پزشک از بیست سالگی شروع بشه و هر سه سال یک‌بار تکرار بشه تا چهل سالگی، انجام اولین ماموگرافی در ۴۰ سالگی و ادامه اقدامات طبق برنامه‌ی بالا…

II : درصورت وجود سابقه مثبت خانوادگی، اولین مراجعه برای معاینه در سن بیست سالگی و اقدامات بعد از اون، طبق نظر جراح‌عمومی، متخصص زنان یا انکولوژیست.

امیدوارم تونسته باشم مطلب رو برسونم. بازم اگه سؤالی باشه، با کمال میل پاسخ می‌دم.

پیروز و تن‌درست باشید.

دیدگاه

با تشکر از آقای دکتر امیرحیدری امروز متوجه شدم مرکز تحقیقات ابن سینا فعالیت های زیادی رو در زمینه ی تشخیص زود هنگام سرطان آغاز کرده با بهره گیری از آنتی بادی های منو کلونال به موفقیت های نسبی هم جهت ساخت کیت های تشخیصی رسیدن ان شا ا.. در پست های بعدی گزارشی از عملکرد این مرکز به خصوص در زمنیه ی سرطان ارائه خواهم کرد

[پاسخ]

با سلام به عرض می رساند ما درمرکز تحقیقات ژنتیک انسانی کوثر با استفاده از نمونه خون افراد جهش های ژنی انها را بررسی میکنیم. اگر فردی حامل جهش باشد درصد ابتلا او را میتوان بیان کرد که شخص مراقبت های لازم را بعمل اورد.

[پاسخ]

مهدی امیرحیدری پاسخ در تاريخ مارس 11th, 2009 1:45 ب.ظ:

سلام.
از راهنمایی شما خیلی ممنونم.
امیدوارم دوستان بتونن از این روش هم در حفظ سلامتی خودشون استفاده کنن.

[پاسخ]

سلام ممنون میشم بگید این سرطان درمان نداره؟یعنی با سرطان سینه فرق داره؟آخه میگن سرطان سینه درمان دارهویعنی این سرطان درمان نداره؟خواهشا زود جوابمو بدین ممنون

[پاسخ]

مهدی امیرحیدری پاسخ در تاريخ سپتامبر 22nd, 2010 11:18 ق.ظ:

سلام خانم جیران.
چیزی به اسم سرطان «سینه» نداریم. به اشتباه به جای سرطان «پستان» گفته می‌شه «سینه». شاید به دلیل ملاحظات گفتاری.
اتفاقا سرطان پستان هم درمان داره. مثل خیلی از سرطان‌های دیگه.و درمانش توی سال‌های اخیر خیلی هم پیشرفت کرده.
ولی چیزی که خیلی مهم و مؤثره، داشتن روحیه‌س.
کسی که سرطان می‌گیره، علاوه بر درمان، سیستم ایمنی بدن خودش هم نقش کاملا اساسی در بهبودیش داره. بنابراین، اگه فرد روحیه خوبی داشته باشه، سیستم ایمنیش به کمکش میاد. اما اگه بیمار روحیه‌شو از دست بده، و معتقد باشه که خوب نمی‌شه، همین استرس روحی باعث تضعیف سیستم ایمنی می‌شه و درمان چندان کارساز نخواهد بود.
من نمی‌دونم خودتون بیمار شدید، یا یکی از بستگانتون. ولی اینو بهتون تاکید کنم که اگه بیمار واقعا معتقد باشه خوب می‌شه، خوب می‌شه.
ضمن اینکه بزرگترین گناه، نا امیدی از رحمت خداست. اگه به قدرت و مهربونی خدا معتقد باشی، از بدترین سرطان هم جون سالم به در می‌بری، چیزی که موارد زیادی از این بهبودی‌ها دیدیم.
ولی اگه نا امید باشی، حتی آنفلوانزای A هم می‌تونه از پا بندازدت.
از قدیم هم گفتن: اجل گشته میرد، نه بیمار ِسخت.

[پاسخ]

سلام برای یکی از بستگانم تشخیص توده برست داده شده و یکی از سینه ها و لنف درگیر به طور کامل برداشته شده.آیا امکان عود مجدد بیماری وجود دارد؟امکان بقای بیمار چگونه است؟
لصفا”هرچه سریع تر جواب مرا بدهید.متشکرم

[پاسخ]

مهدی امیرحیدری پاسخ در تاريخ دسامبر 25th, 2010 11:24 ق.ظ:

سلام.
باتوجه به اینکه جراحی شدن و می‌گید که گره‌های لنفاوی درگیر، برداشته شده، به نظر می‌رسه متاستاز نداشته.
برای پیش‌بینی امکان عود و میزان بقاء بیمار، باید بدونم آیا گسترش داشته یا نه؟
برای ادامه درمان بعد از جراحی چه پیشنهادی بهش کردن؟
ولی به طور کلی بهتون بگم: چندان به عود و میزان بقا فکر نکنید. هرچی خواست خدا باشه می‌شه.
ضمن اینکه می‌گن: ترس از زجر، سخت‌تر از خود اون زجره.
اگه خواستید، یه ای‌میل به من بزنید، بیشتر راهنماییتون کنم.

[پاسخ]

اگر تا حالا متاستاز نشده باشه امکان داره در طول درمان یا بعد از ان اتفاق بیفته؟گسترش بیماری در حد سینه سمت چپ و یک غده لنفاوی درگیر بوده،هنوز جواب پاتولوژی نیومده اما نمونه برداری که هنگام عمل کردن صورت گرفته سرطان رو نسون داده با توجه به این که سابقه خانوادگی سرطان ندارن چه شرایطی پیش خواهد امد؟

[پاسخ]

اگه متاستاز نداده باشه و با جراحی تونسته باشن بافت سرطانی رو به طور کامل خارج کنن، خیلی خوبه.
البته گاهی احتمال متاستازهای میکروسکوپی وجود داره.
به خاطر همین، بعد از جراحی، بیمار رو روی کموتراپی می‌گذارن.
مهم‌ترین نکته در پیش‌بینی بقای بیمار، متاستازه که ظاهرا خوشبختانه بیمار شما نداشته.
درمورد سابقه خانوادگی: وقتی سرطان تشخیص داده بشه، دیگه سابقه خانوادگی اهمیتی نداره. الان این بیمار شما خودش سابقه فامیلی مثبت هست برای خانوادش.

[پاسخ]

سلام خانمی هستم ۴۸ ساله که سینه سمت راست خودرا به دلیل تشخیص توده برست به طور کامل برداشته ام و از ۲۱ لنف ۳ لنف درگیر داشتم که هر ۲۱ لنف به طور کامل برداشته شده و به گفته دکتر محیط درگیر به طور کامل پاکسازی شده برای درمان هم ۶ تا۸ جلسه شیمی درمانی و دارو درمانی تجویز شده.پس از درمان چند درصد احتمال عود بیماری وجود دارد.اسکن هایی که انجام می شود به چه منظور است؟خطر بیماری من تا چه حد است و ایا درمان کامل میشود؟
لطفا هرچه سریع تر پاسخ دهید

[پاسخ]

احسان پاسخ در تاريخ ژانویه 5th, 2011 10:00 ب.ظ:

انشاءالله درمان کامل می‌شود.

[پاسخ]

مهدی امیرحیدری پاسخ در تاريخ ژانویه 6th, 2011 12:27 ب.ظ:

سلام خانم ملیحه.
باتوجه به شرایطی که گفتید و بنا به گفته پزشکتون که محیط درگیر کاملا پاکسازی شده، به نظر می‌رسه که ان‌شالله مشکلتون کامل برطرف می‌شه.
نگران اسکن‌ها نباشید. برای اطمینان بیشتر انجام می‌شه.
به امید خدا پیش برید و درمان رو با روحیه مثبت ادامه بدید.
باتوجه به روند درمانیتون تا اینجا، جای نگرانی نیست.

[پاسخ]

ملیحه پاسخ در تاريخ ژانویه 6th, 2011 5:18 ب.ظ:

ممکنه بیش تر توضیح بدید؟

[پاسخ]

نفر بعد!

[پاسخ]

ممکنه بیش تر توضیح بدید،امکان عود بیماری وجود داره؟

[پاسخ]

سلام
می خواستم بدونم جنانجه شخصی دجار سرطان سینه شده باشد و سینه و لنف های سینه به طور کامل پاک سازی شده باشد و شیمی در مانی هم انجام شده باشد جقدر احتمال عود مجدد بیماری وجود دارد؟
با تشکر

[پاسخ]

در ضمن اسکن ها هم مورد خاصی و نشون نداده

[پاسخ]

سلام.
درمورد عود بیماری، اگه بیماری درمان (cure) شده باشه احتمال عود خیلی کمه. اما اگه فقط کنترل شده باشه، امکان عود هست و بیمار باید مرتبا تحت نظر باشه.
درکل، وقتی که تومور و لنف ‌نودهای درگیرکامل برداشته بشه و شیمی‌درمانی هم انجام بشه و در بررسی‌های بیشتر هم مورد خاصی مشاهده نشه، تقریبا می‌شه از بابت بیماری خیالتون راحت باشه. گرچه نکات خاصی وجود داره که لازم نیست بگم و نگرانی بی‌جهت ایجاد کنم. فقط در همین حد بگم که اگه سیر بیماری مثل حالت بالا باشه، احتمال این‌که توی سانحه رانندگی کشته بشه بیشتر از اینه که با عود اون بیماری ازبین بره. یعنی که پیگیر باشید، ولی نگران نباشید.
فردا رو هیچکس ندیده، غصه بی‌جا نخورید.
لازم می‌دونم یه پست جداگونه درمورد نگرانی از بیماری‌ و بحث اوتانازی بنویسم.
خواهان داره؟

[پاسخ]

احسان پاسخ در تاريخ ژانویه 10th, 2011 4:53 ب.ظ:

البته جای پستهای پزشکی تو، توی لوتوس خالی‌ه. ولی در کل به نظرم میاد لوتوس خواننده‌هاش رو از دست داده.

[پاسخ]

مهدی امیرحیدری پاسخ در تاريخ ژانویه 11th, 2011 11:49 ق.ظ:

احسان جون، ایده اولیه لوتوس، عصر یکی از جمعه‌های تیرماه ۱۳۸۶ از یه جمع سه نفره توی پارک کوهستان بیرون اومد. از فرداش پیگیر شدیم و جمع رو شش نفره کردیم و لوتوس راه افتاد.
http://lotus.sampad.info/1386/05/27
الان از اون جمع فقط من موندم! می‌خوام بگم پایه نوشتن بودم و هستم. اما وقتی خواننده نباشه، ذوقی برات نمی‌مونه.
یه لینک دیدم توی فیس‌بوک (که البته تکذیب شده): قراره ۱۵ مارچ درشو تخته کنن!
کلی امیدوار شده بودم که شاید نبودن فیس‌بوک باعث رونق لوتوس بشه، نشد!

[پاسخ]

احسان پاسخ در تاريخ ژانویه 11th, 2011 4:57 ب.ظ:

دکتر جون من هم چیزی غیر از این ننوشتم.
اگه پایه بودی جای دیگه بحث رو ادامه می‌دیم.

از کجا می شه فهمید که بیماری درمان شده یا کنترل؟

[پاسخ]

مهدی امیرحیدری پاسخ در تاريخ ژانویه 11th, 2011 11:50 ق.ظ:

اینو باید از پزشک معالج بپرسید.

[پاسخ]

سلام مادر من توی سینه راستش یه توده برست داشته که یه هفته پیش برداشته شده جواب نمونه برداری هنوز نیومده خیلی نگرانم ممکنه بازم اود کنه و مشکل ساز بشه

[پاسخ]

در سینهء سمت چپ بیمار توده ای به ابعاد ۴۰*۴۰*۱۰ میلمتر دیده شد، به وسیله عمل جراحی خارج گردید و نمونه جهت پاتولوژی اراسل گردید. با عنایت به عدم در دسترس بودن نتیجهء پاتولوژی و نظر به درج عنوان بیماری “تودهء برست” در برگهء شرح حال بیمار توسط جراح معالج، آیا بیمار مبتلا به سرطان برست یا بیماری حادی است ؟ آیا این تشخیص پیش از اعلام نتیجهء پاتولوژی قابل استناد میباشد؟ مراقبتهای پرستاری بیمار مذکور چیست؟ با تشکر ویژه

[پاسخ]

مهدی امیرحیدری پاسخ در تاريخ دسامبر 1st, 2012 6:47 ب.ظ:

«توده ی برست» یک عنوان کلی برای ضایعات خوش خیم و غیرخوش‌خیم هست که نمی‌شه مشخص کرد کدومشه.
اتفاقا چون نمی‌دونستن که خوش‌خیمه یا نه، نوشتن توده برست.
تا رسیدن جواب پاتولوژی نمی‌شه نظری داد.
ان‌شالله که خوش‌خیمه.
برای شما و بیمارتون آرزوی تن‌درستی دارم.

[پاسخ]

بیمار خانمی است ۳۱ ساله . وضع حمل ۶ سال پس از ازدواج بصورت سزارین عدم شیر دهی به توزاد. دارای توده برست به ابعاد ۴۰×۴۰×۱۰ میلیمتر در سینه چپ که طی عمل جراحی تخلیه و نمونه جهت پاتولوژی ارسال گردید. مستدعی است نظریه در خصوص علت بیماری (توده خوش خیم است یا مشکوک به سرطان)و اقدامات کنترلی؟ با تشکر

[پاسخ]

مهدی امیرحیدری پاسخ در تاريخ دسامبر 1st, 2012 7:05 ب.ظ:

مهمترین عامل در پیش‌بینی خوش‌خیم بودن یا نبودن توده، سابقه ی خانوادگی فرده.
همینطور شکل ظاهری پوست، مشخصات فیزیکی توده در معاینه، بزرگی غدد لنفاوی ناحیه زیر بغل و…
البته در خانم‌هایی که شیردهی داشتن، توده‌ی بدخیم کمتره.
با شرح حالی که نوشتید، نمی‌تونم نظری درمورد خوش‌خیم بودن یا نبودنش بدم.
تا اعلام نتیجه پاتولوژی، نمی‌شه درمورد نحوه پیگیری و درمان حرفی زد.
برای شما و بیمارتون آرزوی تن‌درستی دارم.

[پاسخ]

سلام. زن برادر من ۳۶ ساله هست و متوجه درد زیربغل شد و بعد از ۳ هفته ماموگرافی کرد و دکتر گفت باید جراحی بشه. سینه سمت راست و یه مقدار از زیر بغل رو برداشتن و دکتر گفته که می تونسته سینه را نگه داره اما برای احتیاط برداشته و فقط قسمت خیلی کمی از زیربغل رو درگیر کرده بوده. ما منتظر جواب پاتوبیولوژی هستیم که ۲۱ روز طول میکشه. نگرانی ما اینه که با اینکه زود اقدام شده آیا باز بر می گرده یا نه؟

[پاسخ]

ارسال دیدگاه