شبکه‌های اجتماعی

با خود گفتم امروز صبح هر طوری هست با کمی وقت این مطلب را بنویسم تا شعر بن‌بست، بی‌بست لوتوس یا همان نیلوفر آبی خودمان نشود. در ضمن یاد بینان‌گذاران لوتوس آقای دکتر امیرحیدری، آقا صادق، خانم محق و دیگر دوستان هم به خیر که دیگر سراغی از کودک خود نمی‌گیرند.
این روزها تب فیس بوک داغ است. خوشبختانه خیلی از دوستان سمپادی را می‌توان در آنجا دید. صدای آمریکا هم اخیراً از فیس بوک و اقبال ایرانیان به آن و چه کارهایی می‌شود در آن کرد تعریف و تمجید کرده و بعید نیست همین روزها دوباره این سایت فیلتر شود. مطالب زیادی راجع به این سایت‌ها می‌توان گفت اما برای این نوشته سه نکته را به نظرم آمد تا با شما در میان بگذارم:

۱- فیس بوک یک شبکه اجتماعی مجازی است. انجمن سمپاد هم دقیقاً همین شبکه است. پس با مقایسه این دو می‌توانید این انجمن و برنامه‌‌ها و اهداف آن را شناخته و پیاده کنید و حتی دچار عوارض شبکه‌های مجازی که هنوز طبیعی نیست نشوید. هر سمپادی انجمنی در حال حاضر یک دبیر انجمن و یک سرگروه است تا سایر سمپادی‌ها را به این جمع بانشاط و باهوش و پرانرژی دعوت کند و شبکه را گسترش دهد. پس اگر کسی از شما پرسید سمپاد چگونه جایی است او را ارجاع دهید به سایتی مانند فیس بوک تا این جریان را بهتر درک کند.
۲- میزان دوستان افراد و عمق آن به میزان گشودگی و خود بودن افراد وابسته است. پس سعی باید کرد خودمان باشیم اما حریم‌های اجتماعی و قوانین را رعایت کنیم تا پایدار بمانیم.
۳- فیس بوک ممکن است فیلتر شود پس به طور موازی این شبکه را باید در سایت‌های اجتماعی دیگر فعال کرد. در عین حال باید توجه داشت پیوندهای وسیع و متنوع بهتر از پیوندهای کوچک و دایم با هم است. پس نباید سمپاد چه در فضای واقعی و چه در فضای مجازی به صورت گروه‌های کوچک با هویت کاملاً درونی و جزیره‌ای بی‌ارتباط با سایر سمپادی‌ها شکل گیرد. وجود این گروه‌ها ضروری و مبارک است اما پیوند آنها با یکدیگر، هم‌نشینی، دوستی و همکاری آنها با یکدیگر برای بقای کل جمع مهتر و لازم است. بنابراین پیشنهاد می‌کنم نه تنها گروه‌های مختلف سمپادی یزدی چه در یزد و چه در تهران و یا جاهای دیگر مرتب با هم ارتباط داشته باشند بلکه با سمپادی‌های سایر شهرها نیز متناسب با ظرفیت‌ها و شرایط البته به صورت واحدهای مستقل ارتباط برقرار کنیم. باید توجه داشت نباید انتظار یکسان بودن داشت بلکه باید به این نکته توجه کنیم که در عین تفاوت و تکثر و وجود گروه‌های متنوع یاد بگیریم چگونه و در چه شرایطی با یکدیگر دوست و همکار و همراه باشیم. بدین ترتیب سمپادی‌های یزدی مثل خیلی از چیزهای دیگر می‌توانند در جمع سمپادی‌های کشور و در تشکیل شبکه عظیم سمپاد ایران پیش‌قدم و تأثیرگذار باشند.

دیدگاه

سلام بر رئیس بزرگ.
دورادور احوال این کودک رو می‌پرسیم. به حال خودش گذاشتیمش تا بتونه رو پای خودس واسه!
اینم گواهی: دو نظر اول این پست رو من و خانم‌مهندس‌محق دادیم.
اگه می‌شد یه شبکه‌ای مثل فیس‌بوک، مختص بچه‌های سمپاد داشته باشیم خیلی خوب بود. چون بعید که نیست، هیچ، خیلی هم قریبه که فیس‌بوک دوباره فیلتر بشه.
الان توی لست دوستان فیس‌بوکی من، از بچه‌های ۷۳ سمپاد هست تا ۸۷ی‌ها. خیلی حیفه که با فیلترشدن این سایت، بازم خیلی‌ از ارتباط‌ها ازبین بره.

[پاسخ]

احسان پاسخ در تاريخ مارس 18th, 2009 11:25 ب.ظ:

می‌شه دکتر جان. ولی من در مورد لزومش توجیه نیستم، یک چیزی می‌شه مثل فروم سمپاد دیگه.

[پاسخ]

درود دکتر جان. خیلی زود این نوزاد را پروندید. مترسم یه دفعه زمین بخوره. هنوز باید دستش را گرفت. حضور شما و نوشته‌های خوبتون و مطالب سایر دوستان بسیار مهمه.
فکر کنم یه سری سایت‌های موازی را با فیس بوک شروع کنیم به عنوان بک آپ خوب باشه.

[پاسخ]

در مورد شبکه‌های اجتماعی(Social Networks) شاید به اندازه چندین پست باید حرف زد تا حق مطلب ادا بشه.
فقط این رو بگم که دست کم دو ساله که تبش دنیای سایبر رو گرفته و سایتهای مختلفی تو این زمینه فعال شدند که معروف‌ترین‌شون فیس‌بوک جناب زوکربرگ‌ه، بقیه رو ببینید:
http://blog.compete.com/2009/02/09/facebook-myspace-twitter-social-network/
نکته مهم این‌ه که دنیای سایبر مولد شبکه‌های اجتماعی نیست، شبکه‌های اجتماعی قبل از اختراع اینترنت وجود داشته و ایجاد شبکه‌های اجتماعی به عنوان یک مهارت زندگی در بعضی کشورها آموزش داده می‌شه.
خیلی مواقع محیط در ایجاد شبکه اجتماعی به کمک شما میاد، مثلا وقتی دانشجو هستید جمع دانشجویان هم‌رشته/هم‌ورودی یک شبکه اجتماعی‌ه، سمپاد هم خودش یک شبکه اجتماعی‌ه حتی بدون وجود سایت سمپاد.اینفو و لوتوس و فروم‌ها.
اینترنت البته کار رو سهل کرد و همچنین امکان داشتن شبکه اجتماعی رو به کسانی داد که در فضای حقیقی عملا امکان تشکیل‌ش رو نداشتن و امکاناتی در اختیار گذاشت که الان تصور وجود یک شبکه اجتماعی بدون استفاد از فضای سایبر خیلی سخت‌ه.
منشاء شبکه‌های اجتماعی ممکنه از بیرون باشه یا اینکه از اول روی خود اینترنت ایجاد بشه ولی در هر حال توصیه می‌شه از کلمه مجازی برای شبکه‌ای که روی اینترنت فعال‌ه استفاده نشه (برای همین من از کلمه سایبر استفاده می‌کنم) برای اینکه به هر حال در شبکه اجتماعی تاکید روی افراد است نه فضای مجازی.
هر سایت وب۲، هر سایتی که به کاربرانش وابسته است (یعنی تولید محتوا توسط کابرانش انجام می‌گیره) به نوعی یک شبکه اجتماعی محسوب می‌شه. هر سایتی که امکاناتی برای ارتباط بین کاربرانش بدون دخالت مستقیم مدیریت سایت فراهم می‌کنه قطعا شبکه ‌اجتماعی‌ه.
مثلا فروم‌های سمپاد نمونه کامل شبکه اجتماعی سایبر‌ه، لوتوس تقریبا شبکه اجتماعی‌ه ولی سمپاد.اینفو شبکه اجتماعی نیست.
سخن دراز کشیدیم و همچنان باقی‌ست…

[پاسخ]

ببخشید خیلی طولانی شد ولی این رو باید اضافه کنم اینکه این همه شبکه‌های اجتماعی روی وب مورد استقبال قرار می‌گیرند، دلیل‌ش ضرورت یا حداقل فایده‌مندی داشتن شبکه‌های اجتماعی برای هر فرده. این یک مد جدید یا یک موضوع فانتزی نیست که اگر اینطور بود باید ۲سال پیش از مد می‌افتاد، شبکه‌های اجتماعی سایبر یک نیاز واقعی رو برطرف می‌کنن که نیاز به عضویت در جمعی بزرگتر از جمع دوستان، با ارتباطاتی -نه لزوما به قوت ارتباطات دوستانه- است. به این ترتیب فرد می‌تونه از قابلیت‌های یک جمع بزرگ استفاده کنه بدون اینکه هزینه دوست شدن با تک تک افراد رو بپردازه.
نکته آخر اینکه سمپاد از هر نظر می‌تونه یک شبکه اجتماعی ایده‌آل باشه، یادم‌ه قبلا وقتی از شبکه اجتماعی‌ای که عضوش هستم و فوایدی که برای من داشته با صادق حرف می‌زدم، گفتم که اون شبکه اجتماعی رو چون ما برای ایجادش هزینه کردیم بیشتر قدر می‌دونیم ولی آدم کمتر قدر سمپاد رو می‌دونه.
نکته آخرتر اینکه معمولا شبکه‌های اجتماعی مفید و پایدار* اونهایی هستند که از محیط‌های تحصیلی متولد می‌شن.
* در مورد شبکه‌‌های اجتماعی مفید و پایدار مترادف هستند، هیچ شبکه اجتماعی غیرمفیدی پایدار نیست.

[پاسخ]

ممنون آقا احسان از پاسخ کاملتون. سمپاد از این جهت که شبکه ای سیال و چند بعدی است اگر در روابط و سطوح محدودی خود را به صورت چند جانبه و محکم بند نیاندازیم و دایم از خود و جمع خود به سمت سایر سمپادی ها فراتر رویم می تواند برایمان موفقیت ها، خلاقیت ها و آفرینشگری ها و توانمندی های بزرگی به ارمغان آورد. البته میزان آن به ظرفیت ما هم وابسته است.

[پاسخ]

سلام
شبکه اجتماعی سمپاد هم از چند وقت پیش (حتی قبل از قراگیر شدن فیس بوک بین بچه ها) ایدش وجود داشته و شروع به کار هم شده و در حال تکمیله.
اگه کسی می‌خواد کمک کنه به من میل بزنه ممنون
smdalili@gmail.com

[پاسخ]

آقای دلیلی توضیح بیشتر بدهید، شبکه اجتماعی سمپاد منظور همون فروم‌هاست یا چیز دیگه.
و چه کاری می‌خواد اونجا انجام بشه (سوای کارهایی که الان توی سایتهای موجود وابسته به سمپاد انجام می‌شه)

[پاسخ]

ارسال دیدگاه