آنفلوانزای خوکی- مطلب تکمیلی

سلام.
درمورد آنفلوانزای خوکی قبلا یه مطلب نوشته بودم. اما روبرو شدن با یه سری افراد، باعث شد که یه مطلب تکمیلی براش بنویسم. افردی که این بیماری رو خیلی دست‌کم گرفتن و عده‌ای از حجاج که گله‌مند بودن که چرا اطرافیان دیر رفتن دیدنی‌شون و ترسیدن که باشون روبوسی کنن! و حتی یه سری از حاجی‌های محترم که می‌گفتن توی عربستان هیچ خبری از آنفلوانزای خوکی نیست و اینا همش بازیه!

اولین همه‌گیری منتشر (پاندمی) ثبت‌شده آنفلوانزای خوکی درسال ۱۹۱۸ بوده که میلیون‌ها قربانی گرفته. یعنی بیماری جدیدی نیست. اما این سری یه تفاوت عمده داره، و اون هم سرعت انتشارشه. یعنی وسعت جغرافیایی که بیماری در سال ۱۹۱۸ درمدت ۶ ماه طی کرده، پاندمی اخیر درمدت ۶ هفته پیموده.
داخل پرانتز، یه توضیحی راجع به Attack Rate بدم. یعنی اگه ۱۰۰ نفر در معرض یه عامل بیماری‌زا قرار بگیرن چندنفرشون بیمار می‌شن. این میزان درمورد آنفلوانزای پرندگان ۱۵٪ – ۵٪ هست و درمورد نوع خوکی ۳۳٪ – ۲۲٪. یعنی در خوشبینانه‌ترین حالت، قدرت سرایت نوع خوکی بیش از ۲ برابر نوع پرندگانه. اما میزان مرگ که در نوع پرندگان خیلی بالاست، خوشبختانه درنوع خوکی حدود نیم درصده.
پیش‌بینی می‌شه که پاندمی ۲۰۰۹ حدود ۲ سال مهمون مردم دنیا باشه و در این ۲ سال حدود ۲ میلیارد نفر رو درسطح جهان مبتلا کنه.
درمورد ایران، پیش‌بینی برای این ۲ سال، چیزی حدود ۲۴ میلیون مورد ابتلاست که یک‌ونیم میلیون نفرشون احتیاج به بستری خواهند داشت و پیش‌بینی می‌شه که بین ۱۰۵۰۰۰ تا ۲۴۵۰۰۰ مورد مرگ به همراه داشته باشه.
البته این موارد بستری و مرگ بیشتر در گروه‌های پرخطر خواهد بود، مثل جمعیت خردسال و سال‌خورده، بیماران با مشکلات سیستم ایمنی مثل بیماران مبتلا به ایدز، و همچنین مبتلایان به بیماری‌های مزمن. نکته مهم اینه که درصورت ابتلای فرد سالم، با مراقبت و درمان صحیح، فرد درمدت ۵ تا ۷ روز بهبود پیدا می‌کنه.
آخرین آماری که من دیدم، مربوط به ۱۵ اگست ۲۰۰۹ ( نه روز پیش)، تعداد موارد ابتلا در ایران ۱۹۶ مورد (۱۳۲ مرد، ۶۴ زن) بود که خوشبختانه هیچ مورد مرگی گزارش نشده بود. درمنطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت که ایران هم جزوشه، مجموعا ۲۸۰۲ مورد با ۸ مورد مرگ.
از این ۱۹۶ مورد، ۴۵٪ موارد در افراد ۱۵-۲۴ ساله دیده شده.
ازنظر منشاء، ۵۵٪ از عربستان، ۱۰٪ از تایلند، و نزدیک به ۳٪ از سنگاپور بوده، و چند کشور دیگه که کمتر از ۱ درصد بوده.
در استان یزد ۹ مورد گزارش شده که ۸ مورد از خارج از استان وارد شده و یک مورد واگیری در خود یزد.
در ایران، ۱۹٪ موارد چرخه داخلی بوده. یعنی افرادی که سابقه مسافرت به مناطق آلوده یا تماس با خوک نداشته‌اند.
نکته مهم اینه که گرچه بهترین شرایط برای ادامه حیات این ویروس، رطوبت ۳۵-۴۰٪ و دمای ۲۸ درجه هست، ویروس می‌تونه ۲۴-۴۸ ساعت روی سطوح سخت مثل استیل، پلاستیک و شیشه زنده بمونه. بنابراین دستگیره در، شیشه میز و… که توسط دست یه بیمار آلوده شده، تا ۲۴ ساعت می‌تونه بیماری رو منتقل کنه (اهمیت شستن مکرر دست‌ها در پیشگیری از این بیماری).

و چند نکته تکراری:

شاه‌علامت‌های آنفلوانزای خوکی عبارتند از: تب (با شروع سریع و ناگهانی)، سردرد، سرفه، گلودرد. و علامتهای کمتراختصاصی مثل: آب‌ریزش و گرفتگی بینی، درد بدن، لرز، احساس خستگی، اسهال و استفراغ.
بیماری از ۱ روز قبل تا روز ۷ بعداز شروع علائم واگیرداره.
اساس درمان، استراحت و تغذیه خوبه. خصوصا مایعات بیشتر که عوارض رو کم می‌کنه.
و بحث درمان دارویی که درحیطه این نوشته نیست.

و در آخر چند توصیه:

باتوجه به اینکه انتقال این ویروس با ترشحات تنفسیه، و این قطرات معمولا نمی‌تونن فاصله‌ای بیشتر از یک‌ونیم متر رو طی کنن، درصورتیکه فردی با هرگونه علامتی از عفونت ویروسی (تب، سردرد، سرفه، آبریزش بینی و…) دیدید، حدود ۲ متر ازش فاصله بگیرید.
تا حد ممکن در تجمعات خصوصا در فضاهای بسته نمونید.
باتوجه به اینکه ترس عمده مربوط می‌شه به شروع مدارس، یکی از بهترین کارهایی که می‌تونید بکنید، آموزش بچه‌های مدرسه‌ای هست. در هر فرصت و موقعیت مناسب، دانسته‌ها و توصیه‌هاتون رو با دیگران به اشتراک بگذارید. خصوصا بچه مدرسه‌ای‌ها رو با زبون خودشون آموزش بدید.
و آخرین نکته اینکه ان‌شاءالله امسال با تدبیر مسؤولین، اعزام به حج واجب هم مثل عمره انجام نشه. چون توی مراسم حج واجب، تراکم افراد چندبرابر حج عمره هست و این سال‌ها درفصل پاییز که خطر رو تشدید می‌کنه.

پرسش و پاسخ درمورد این مبحث می‌تونه تکمیل کننده مطلب باشه. لطفا دوستانی که نکات بیشتری می‌دونن با نوشتن نظراتشون کمک کنن.

خدانگهدار و به امید دیدار.
مهدی امیرحیدری
۲ شهریور۸۸
۲۴ اگست ۲۰۰۹

دیدگاه

سلام
گقتین که:
اما چه‌چیزی ویروس کنونی را تبدیل به ویروسی خطرناک کرده‌است؟ ویروس خوکی نیز مانند تمام ویروس های دیگر، خود را تغییر می دهد. اگر خوک های مبتلا به آنفلوانزای خوکی، همزمان به آنفلوانزای انسانی یا پرندگان نیز مبتلا باشند، این ویروس ها می توانند در بدن حیوان، ژن های خود را تعویض کنند. بدین‌ترتیب، نوعی جدید از ویروس به‌وجود می آید که ژن های دونوع ویروس مختلف را در خود دارد. این همان اتفاقی است که ظاهرا در مورد ویروس کنونی افتاده است.
یعنی اکنون این ویروس تغیر شکل یا فته در سراسر جهان گسترش یافته ؟
علائم این بیماری جدید چیست البته به غیر از مرگ؟
متشکرم

[پاسخ]

مهدی امیرحیدری پاسخ در تاريخ آگوست 30th, 2009 9:55 ق.ظ:

سلام خانم کربلایی.
۱. بله. به خاطر سرعت انتشارش، معتقدن که نوع جدیدی بوجود اومده.
۲. فکر می‌کنم متن رو دقیق نخوندید. نوشته‌ بودم که خوشبختانه مرگ و میر زیادی نداره. درحد کمتر از نیم‌درصد. اونم در افراد پرخطر (High Risk).
علائم رو هم که توی همین پست و پست قبلی نوشتم.
بازم اگه قانع نشدید، بپرسید. خوشحال می‌شم بتونم کمک کنم.
پیروز و تن‌درست باشید.

[پاسخ]

باعرض سلام مجددوتشکر از پاسختون
البته من متن رو دقیقاً خوندم اما متوجه نشدم علت جدی بودن خطر این بیماری دقیقاً چیه؟
که فکر می کنم پاسخشو گرفتم .
سریع الانتقال بودن اون که بیشتر احتمال داره گروههای پر خطر را درگیر خودش کنه.
یعنی فقط همین؟
وآیا اگر این نوع جدیدکه الان در اقطار عالم پرا کنده است نوع جهش یافته است(ترکیب یافته انسانی و خوکی)چرا هنوز بانام انفولانزای خوکی ازش اسم می برن؟
نوع جدید ترکیب پرندگان و انسانیه یا انسانی و خوکی یا هر سه؟
آنفولانزای نوع Aکه تلوزیون گفت چیه؟
خوکی و پرندگان و ترکیبی کدوم خطرناکتره؟نوع انسانی را می شناسم.
و…..
بازهم ممنون

[پاسخ]

سلام.
سؤال‌های بسیار جالبی مطرح کردید. الان نظرم اینه که اتفاقا دقت زیادی در مورد این مطلب دارید.
دقیقا خطرش همون سرعت انتقال و انتشارش هست. چیزی که باعث می‌شه که پیش‌بینی ۲۴میلیون بیمار رو در ایران ظرف ۲سال آینده داشته باشیم و خطر جدی‌تر اینه که پیش‌بینی می‌شه حدود ۳۰-۲۰ درصد کادر درمانی کشور هم به این بیماری مبتلا بشن. یعنی گروهی که خودشون مسؤول درمان بقیه هستن، نیاز به مراقبت پیدا کنن و این یعنی بحران.
درمورد سؤال دومتون باید بگم که الان به همون دلیلی که شما گفتید، از این بیماری با نام آنفلوانزای A اسم می‌برن. یا دقیق‌تر بگم آنفلوانزای H1N1. درواقع دیگه نوع خوکی قبلی نیست و تنوع پیدا کرده.
به نظر می‌رسه نوع جدید ترکیبی از هر سه نوع هست و ویروس خطرناکی محسوب می‌شه، اما خوشبختانه تا به حال موارد بیماری در افراد عادی شدید نبوده و اکثر موارد نیاز به بستری و موارد مرگ، در افراد پرخطر بوده. به گروهی که قبلا تحت عنوان پرخطر نام برده بودم، این‌ها رو هم اضافه کنید: بیماران دیابتیک و افراد چاق.
متاسفانه این نگرانی وجود داره که به مرور زمان، این ویروس هم تکامل پیدا کنه و شدت بیماری‌زایی اون بالا بره و حساسیتش به واکسن (درحال ساخت) هم کم بشه.
درحال حاضر، نوع پرندگان از بقیه خیلی خطرناک‌تره. یعنی شدت بیشتری داره و مرگ‌ومیر خیلی بالاتر.
ممنون از سؤالات جالبتون که باعث شد مفصل‌تر صحبت بشه. اگه بازم نکته مبهمی به ذهنتون رسید، خوشحال می‌شم جواب بدم.

[پاسخ]

خیلی ممنون از اطلاعات مفیدتون
یه سوال با شروع فصل پاییز لازمه که واکسن آنفلانزا زده بشه؟

[پاسخ]

مهدی امیرحیدری پاسخ در تاريخ سپتامبر 2nd, 2009 8:46 ق.ظ:

سلام.
خوشحالم که براتون مفید بوده.
واکسن آنفلوانزای فصلی روی نوع خوکی تاثیری نداره. حتی واکسن مخصوص نوع خوکی که احتمالا تا پایان سال ۲۰۰۹ آماده می‌شه هم پیش‌بینی می‌شه که ویروس با تکامل بیشتر دربرابرش مقاوم بشه.
اما واکسیناسیون در برابر نوع فصلی، قطعا بدون فایده نیست. به دو دلیل:
۱. این واکسن یه مصونیت نسبی در برابر ویروس آنفلوانزا ایجاد می‌کنه که درصورت ابتلا به نوع خوکی، شدت بیماری کمتر خواهد شد.
۲. درصورت ابتلا به نوع فصلی دو مشکل پیش میاد: اول اینکه مقاومت بدن به‌صورت کلی کمتر می‌شه و مستعد ابتلا به بقیه بیماری‌ها ازجمله آنفلوانزای خوکی، و دوم اینکه حضور همزمان نوع انسانی و نوع خوکی باهم در بدن می‌تونه خطرساز بشه.
بنابراین من توصیه می‌کنم این واکسن رو تزریق کنید. خصوصا شما که کارتون توی محیط بیمارستانه.
پیروز و تن‌درست باشید.

[پاسخ]

خیلی خیلی ممنونم.

[پاسخ]

مهدی امیرحیدری پاسخ در تاريخ سپتامبر 3rd, 2009 10:17 ق.ظ:

خواهش می‌کنم.
اگه بازم سؤالی داشتید، خوشحال می‌شم جواب بدم.

[پاسخ]

متشکرم از پاسخ فرمایی شما
من در پرسیدن سؤال ید طولایی دارم
کاش در باب مسایل فلسفی هم پاسخ دهنده یا لااقل کسی که حاضر به بحث باشد پیدا می کردم.
سؤالهای من در باره واکسن تا حدودی در سوال جواب اخیرجواب داده شدفقط اینکه چرا بجای واکسن آنفولانزا ی خوکی واکسن نوع A یا H1N1را نمی سازند؟
وچرا افراد چاق و دیابتی را به گروه پرخطر افزودید؟
….

[پاسخ]

مهدی امیرحیدری پاسخ در تاريخ سپتامبر 5th, 2009 11:33 ق.ظ:

سلام.
درمورد مسایل فلسفی که متاسفانه سررشته‌ای ندارم، ولی درمورد مسایل پزشکی خوشحال می‌شم که سؤالات جالب شما رو جواب بدم، البته تا جایی که اطلاعاتم یاری کنه.
نوع A یه مجموعه‌ای هست شامل تعداد زیادی سوش (نوع) ویروس، که برحسب دو نوع پروتئین شاخص که درسطح این ویروس وجود داره (یعنی آنتی‌ژن H و N) طبقه‌بندی می‌شه.
آنتی‌ژن H دارای ۱۶ نوع هست (H1 to H16) و آنتی‌ژن N دارای ۹ نوع (N1 to N9). با این حساب می‌تونیم از نظر تئوری، ۱۴۴ نوع مختلف از ویروس آنفلوانزای نوع A داشته باشیم، البته با آرایش‌های ژنتیک، ممکنه از این عدد هم بالاتر بره.
بنابراین نمی‌شه واکسنی ساخت که علیه تمام انواع زیرگروه‌های نوع A کارایی قابل قبول داشته باشه.
و الان هم دارن روی ساخت واکسن برای نوع H1N1 کار می‌کنن. چون ویروس جدید، شکل کلی‌ش از نوع H1N1 هست.
و یه تذکر مجدد: الان دیگه عنوان خوکی رو برای این پاندمی به‌کار نمی‌برن. چون ویروس جدید تقریبا ربطی به نوع خوکی نداره و ژن اون مجموعه‌ای هست از ژن‌های دو نوع ویروس خوکی، ویروس انسانی و ویروس پرندگان. یعنییه ژنتیک ۴گانه “quadruple reassortant”.
رسمی‌ترین اسم این پاندمی اینه: ۲۰۰۹H1N1 Flu
و اما این که چرا افراد چاق در گروه پرخطر قرار می‌گیرن. یه مقدار تخصصیه. اگه حال و حوصله‌شو دارید بخونید:
تئوری‌های متعددی مطرح شده. ولی هیچ‌کدوم قطعی نیست.
۱. هایپرونتیلاسیون که در اکثر افراد چاق دیده می‌شه.
۲. تاخیر در روشن‌شدن سیستم ایمنی در افراد چاق.
۳. ضعف سیستم ایمنی افراد چاق در ساخت سیتوکین‌ها.
۴. ضعف در سیستم ایمنی سلولی deficiencies in the activity of natural killer cells
۵. کاهش پاسخ‌دهی بافت‌های محیطی به پروتئین «لپتین» در افراد چاق، باعث کاهش پاسخ ایمنی می‌شه.
امیدوارم جواب مناسبی داده باشم.
سؤال دیگه‌ای هم داشته باشید، خوشحال می‌شم جواب بدم.

[پاسخ]

سلام
افسوس!
بازم از پاسخگویی مسئولانه شما ممنونم…..وبیماران دیابتی …..؟……چرا؟

[پاسخ]

مهدی امیرحیدری پاسخ در تاريخ سپتامبر 6th, 2009 12:45 ب.ظ:

سلام.
از علاقمندی شما به پیگیری این بحث واقعا خوشحالم.
درمورد بیماران دیابتیک:
افزایش قندخون به بالاتر از میزان طبیعی، باعث کاهش عملکرد سیستم ایمنی بدن می‌شه. بنابراین در بیماران با قندخون بالا (دیابت نوع ۱، نوع ۲ و دیابت حاملگی) احتمال بروز عفونت بالاتره.
به نظرم همین نظریه می‌تونه توجیه کنه که چرا وقتی زیاد شیرینی می‌خوریم، صورتمون جوش می‌زنه. چون بالا بودن قندخون باعث کاهش عملکرد سیستم ایمنی می‌شه و میکروب‌های فرصت‌طلب که روی پوست هستن، توی این شرایط می‌تونن باعث ایجاد جوش‌های ریز روی پوست به‌خصوص صورت بشن.

[پاسخ]

سلام دوباره
من از نتیجه کاربردی نظریه شما خوشم اومد. چون درمورد جوشهای صورت خودم مصداق داره.
واما سؤال:
آیا می توان با خوردن مقدار زیادی ترشجات :قره قروت،آب انار ، آبلیمو و…
در کنار شیرینجات سیستم دفاعی بدن را گول زد به اصطلاح ph خون را خنثی کردالبته تا آنجا که یادم هست phبه اسید و قلیا مربوط می شد به هر حال به نحوی هم شیرینی ها را زیاد خورد هم جوش نزد؟
متشکرم

[پاسخ]

سلام دوباره
من از نتیجه کاربردی نظریه شما خوشم اومد. چون درمورد جوشهای صورت خودم مصداق داره.
واما سؤال:
آیا می توان با خوردن مقدار زیادی ترشجات :قره قروت،آب انار ، آبلیمو و…
در کنار شیرینجات سیستم دفاعی بدن را گول زد به اصطلاح ph خون را خنثی کردالبته تا آنجا که یادم هست phبه اسید و قلیا مربوط می شد به هر حال به نحوی هم شیرینی ها را زیاد خورد هم جوش نزد؟
متشکرم

[پاسخ]

مهدی امیرحیدری پاسخ در تاريخ نوامبر 14th, 2009 9:59 ق.ظ:

سلام.
البته مشکل در مواقع زیاد شیرینی خوردن، مشکل ماندگار نیست، یعنی کاملا موقتیه.
مکانیزمش هم با مکانیزم کاهش ایمنی در بیماران دیابتی متفاوته.
همونطور که خودتون گفتید، منم فکر نمی‌کنم با تغییر اسیدیته خون، بشه این مشکل رو برطرف کرد.
یه نتیجه کاربردی جدیدتر: کمتر شیرینی بخورید!

[پاسخ]

ارسال دیدگاه