یک سوال ریاضی

نمی‌دونم داستان اون یارو که ۱۷ تا شتر داشته و وصیت کرده بود شترا به نسبت یک دوم و یک سوم و یک نهم بین پسرا تقسیم بشن رو شنیدین یا نه؟! (پیک نوروزی آبجی کوچیکه رو دیدم یادم افتاد) بعد یادتونه امام علی چه راه‌حلی دادن؟ خودم کمکتون میکنم : ایشون یه شتر به اون ۱۷ تا اضافه کردن، شد ۱۸ تا شتر. نصف شترا یعنی ۹ تاشو به پسر اول، یک سومش یعنی ۶ تاشو به پسر دوم و یک نهمش یعنی دو تاش به پسر سوم دادن. سر آخر هم یکی از شترا باقی موند که خودشون برداشتند.

حالا سوال من اینجاست : اولا … : ))))) بیخیالش، اصلا به نظر شما آیا به وصیت اون بنده خدا عمل شد؟

پ.ن. خوب چه میشه کرد، یعنی رشته‌م ریاضی بوده و کمی بهونه‌گیر.

دیدگاه

manzoret ine ke hadafe pirmarde in bode ke ina az ham joda nashan?

[پاسخ]

منیره پاسخ در تاريخ مارس 29th, 2010 10:50 ق.ظ:

منظورم این بود که الان از ۱۷ تا شتر ۹ تاش به پسر اول رسیده و ۹ تا از ۱۷ تا برابر نیست با یک دوم
و همین طور در مورد ۶ تا از ۱۷ تا، اونم برابر نیست با یک سوم
و مسلما ۲ تا از ۱۷ تا هم برابر نیست با یک نهم

[پاسخ]

حمزه پاسخ در تاريخ مارس 31st, 2010 3:01 ب.ظ:

ببین منیره خانوم مشکل اینه که سهم دقیق افراد خرده داره و چون ظاهر فرض بر این بوده که شتر ها زنده بمونن نتیجش این می شه که به طوری تبعی وصیت قابلیت اجرا شدن رو نداره. اما مسئله به روش مهندس ها حل شده نه به شیوه ریاضی دان ها.
البته حواست باشی وقتی شتر که اضافه شده رو کم می کنیم بهترین انتخاب اینه که از مال کسی کم کنیم که سهم بزرگ تر داره چون یک مهندس وقتی مقدار نسبت به مقداره پایه کوچک باشه به راحتی ازش صرف نظر می کنه. البته به لحاظ اخلاقی هم منصفانه تره!
تهش اینه که اگر از نگاه یک “مهندس” به مسئله نگاه کنی مسئله دقیق حل شده و وصیت اجرا شده است.

[پاسخ]

بابا این حضرت علی رو زورکی چسبوندن به داستان (تریپ بسیجی‌بازی که نظریه نسبیت اصلش مال حضرت علی‌ه و توی نهج‌البلاغه‌های سانسور نشده هست و اینها)
از شرق دور تا آمریکای جهان‌خوار این جزو داستانهای فولکلرشون‌ه، منتها برای شرقی‌ها ای‌کیوسان حلش کرده برای ایرانی‌ها حضرت علی برای غربی‌ها هم یکی دیگه.

به هرحال فرقی نمی‌کنه کی حل کرده، هرکی بوده تر زده به وصیت یارو.

[پاسخ]

منیره پاسخ در تاريخ مارس 29th, 2010 10:49 ق.ظ:

دقیقا منظوم همین بود، اگه این روایت مال امام علی نیست و چون کمی عالمانه به نظر میرسه چسبوندنش به امام علی، لطفا کمی بیشتر فکرش کنن که امکان داره برعکس در بیاد.

[پاسخ]

ارسال دیدگاه