کمک به پایداری مالی انجمن

انجمنی مستقل خواهد بود و می‌تواند در جهت منافع اعضای آن قدم بردارد که از افراد و سازمان‌های خارج از انجمن مستقل باشد.
یکی از پایه‌ای‌ترین نیاز‌های هر سازمان، که تامین‌نشدن آن می‌تواند به موجودیت آن لطمه بزند، نیازهای مالی است.
انجمن سمپاد یکی از سازمان‌هایی است که از ابتدای شروع به کار با کمک‌های فکری و مالی اعضا به فعالیت خود ادامه داده است. در سالهای اول بخش بزرگی از هزینه‌ها بر عهده موسسین و هیات مدیره بود. هر چه از عمر انجمن می‌گذرد، سایر اعضای انجمن نقش بیشتری در تامین نیازهای مالی انجمن بر عهده می‌گیرند.
در سال گذشته دو تجربه خوب داشتیم، یکی تامین بخش بزرگی از هزینه مراسم یازده فروردین به صورت اعانه سمپادی‌های فعال و جدی و دیگری منظم شدن روال پرداخت‌های حق عضویت اعضا به عنوان محل درآمد باثبات.


با همه این‌ها هنوز انجمن از توان مالی برای انجام فعالیت‌ها برخوردار نیست و درآمدهای فعلی در حد گذراندن امور جاری و حتی کمتر از آن است. برای اداره امور انجمن به ماهانه حداقل ۵۰۰ هزار تومان نیاز است و درآمد حاصل از حق عضویت‌ها در حدود ماهی ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان.

حالا با همه این‌ها، اگر به انجمن علاقه‌مندید، اگر دوست دارید انجمن مستقل باشد و جز به اعضایش تکیه نکند، بشتابید، حساب ۹۵۴۱-۸۱۰-۶۲۳۴۴۳۳-۱ در بانک سامان را به خاطر بسپارید، این حساب برای دریافت هبه و کمک‌ها به انجمن باز شده است. یه راه راحت‌تر هم وجود داره. برین به نشانی http://pay.sampad.info و با استفاده از کارت‌های بانکی که رمز دوم (رمز خرید اینترنتی) اون‌ها فعال شده است، کمک‌هاتون را به انجمن اهدا کنید.

انجمن مال شماست. انجمن خودتون را تقویت کنید

دیدگاه

این هم بحث خوبی‌ه.

به نظر من انجمن به جای اینکه کمک و هبه بگیره، باید استراتژی گرفتن پول در قبال خدمات‌ رو دنبال کنه. این حرفها رو عید که یزد بودم، مفصل خدمت هادی هم گفتم.

[پاسخ]

صادق نقاش‌زاده یزدی پاسخ در تاريخ آوریل 24th, 2010 4:57 ق.ظ:

برای چی؟ اگه مبنای انجمن مالی بود که یا شرکت ثبت می‌شد یا شرکت تعاونی. انجمن‌ها اهدافی دارند که اغلب ممکنه توجیه اقتصادی نداشته باشه اما به نوعی برای اعضای اون انجمن مهمه. و به این دلیل باید براش هزینه کنند که اعضا دوست دارند به اون اهداف نزدیک بشوند.
بدیهی است که انجمنی مثل سمپاد که هدف محور نیست بلکه عضو محور است، هدف‌گذاریش توسط اعضاش انجام بشه و اون اعضا متعهد بشوند که یه جوری به انجمن خودشون برای رسیدن به اهدافش کمک کنند.
البته بعد مالی یک بعد از این قضیه است.
تجربه نشون میده وقتی یک نهادی از نظر مالی از جایی تغذیه می‌شه و به جایی تکیه میکنه، آگاهانه یا ناآگاهانه اهداف اون مرکز پول (شما بخونید قدرت) را در اولویت می‌بینه. برای اینکه بتونه دوام خودش را تضمین کنه. و برای سازمان‌های مردم نهاد مثل انجمن سمپاد ما این موضوع پسندیده‌ای نیست.

[پاسخ]

احسان پاسخ در تاريخ آوریل 24th, 2010 10:19 ق.ظ:

من نه گفتم مبنای انجمن مالی باشه، نه گفتم از جایی تغذیه بشه. گفتم در قبال خدماتی که می‌ده پول بگیره که ترازش منفی نباشه.
تو به من بگو چرا یک عده محدودی بار یک جمع بزرگی مثل سمپاد رو بر عهده بگیرند؟

این چیزی که تو می‌گی حالت حدی‌ش می‌شه اینکه برای ۱۱ فروردین هم از شرکت‌کنندگان پولی نگیریم، بعد یک تعداد از اعضا هزینه‌ش رو تقبل کنند.
خب هرکی استفاده می‌کنه پول می‌ده، خیلی منصفانه و منطقی‌ تره که.

[پاسخ]

صادق نقاش‌زاده یزدی پاسخ در تاريخ آوریل 24th, 2010 10:33 ق.ظ:

۱. چرا پسکی برداشت می‌کنی؟ من کی گفتم که بعضی از اعضا پول بدهند برای همه دانش‌آموختگان سمپاد؟
کسی که حق عضویت سالانه نمی‌ده که عضو انجمن نیست که بخواهد از خدمات انجمن استفاده کنه.
۲. یکی از مشکلات اینه که خیلی از هزینه‌های پنهان فعالیت‌ها مثلا همین جمع‌آوری اطلاعات دانش‌آموختگان به عنوان «اعضای بالقوه» مشخص نیست. همینطور فایده یه سری از فعالیت‌ها برای اعضا مشخص نیست.
۳. انجمن یه سری کار کلی داره که نمی‌شه اون را به فعالیت خاصی نسبت داد تا پول را از منتفعین اون فعالیت گرفت. مثلا حقوق مدیرعامل و منشی انجمن از این جمله هستند.
۴. به نظر من برای یازده فرودین اگر انجمن برگزار می‌کنه (روال چند سال گذشته) اعضا نباسی پول بلیط بدهند و هزینه‌ش را بقیه افراد شرکت‌کننده باید بدهند.

احسان پاسخ در تاريخ آوریل 24th, 2010 10:45 ق.ظ:

ببین بحث من همین‌ه، انجمن باید باشه و این هزینه‌های جاری‌ش تامین بشه تا بتونه فلان خدمت رو انجام بده. پس اون خدمت که در ظاهر برای انجمن رایگان‌ه، این هزینه‌ها درش مستتر هستند. من می‌گم بگیریم پولش رو.

شرمنده یه سوال : انجمن مستقل به چه درد ما میخوره؟
حالا من هیچی به چه درد سمپادی‌هایی میخوره که فقط واسه جشن ۱۱ فروردین حضور انجمن رو حس می‌کنن؟

[پاسخ]

صادق نقاش‌زاده یزدی پاسخ در تاريخ آوریل 24th, 2010 5:07 ق.ظ:

از نظر من برای سمپادی‌هایی که فقط ۱۱ فروردین را جزو هویت خودشون می‌دونند همون مراسم کافی است که هیچ، باید هزینه‌های رسیدن به اون را هم بپردازند (مثلا اگه ۶۰۰ نفر شرکت می‌کنند و ۳ میلیون هزینه شد -شامل ارزش زمانی که دوستان سمپادی در انجمن برای برگزاری این مراسم صرف می‌کنند-، حتما این گروه باید هزینه‌ای معادل ۵ هزار تومان را پرداخت کنند)
رسیدن و دستیابی به هر چیزی هزینه داره و حتما قبول دارید که انداختن هزینه خودمون به دوش بقیه کاری نکوهیده است. این از این طرف قضیه.
از اون طرف قضیه یه جایی درست شده که مال یه عده است. اون عده اگه تلاش نکنند که اون جا به‌سامان باشه از چه کس دیگری میشه انتظار داشت؟!
از یه طرف عضویت و فعالیت در انجمن برای هر سمپادی باز و فضا فراهم است. از سمت دیگه یه عده انتظار دارند که به خاطر ثوابش یه عده‌ای فعالیت کنند و از زمان و پول و انرژی خودشون هزینه کنند و اون‌ها فقط منتظر باشند تا میوه این فعالیت‌ها به ثمر برسه، بقیه برن بچینند براشون بیارند نوش جان کنند و احتمالا بعدش هم ظرف‌های این میوه را جمع کنند و بشورند!!!
این بقیه‌ای که اسم بردید، اگر احساس می‌کنند که در انجمن کم‌کاری انجام می‌شود، میدان حرف وسیع است! کافی است شروع کنند به فعالیت در انجمن. و بعد اگر حاضرین و گردانندگان فعلی انجمن برای کار به آنها مجال ندادند، ضمن این که باید شکایت و گله کرد، انجمن هم باید در انتظار فروریختن و انحلال در آینده باشد.

[پاسخ]

احسان پاسخ در تاريخ آوریل 24th, 2010 10:33 ق.ظ:

خب الان دیدم که تو هم داری می‌گی عنب، من گفتم انگور.

[پاسخ]

قعلا همینو میگم که شماره حساب رو صادق اشتباه تایپ کرده:۱-۶۲۳۴۴۳۳-۸۱۰-۹۵۴۱
با تشکر از صادق

[پاسخ]

احسان پاسخ در تاريخ آوریل 24th, 2010 7:34 ب.ظ:

اشتباه تایپ نکرده، اون شماره‌حساب خودش بود.

[پاسخ]

مهدی امیرحیدری پاسخ در تاريخ آوریل 29th, 2010 11:06 ق.ظ:

بازم که شماره حسابو اشتباه تایپ کردید.
صبر کنید الان شماره حساب صحیح رو براتون مینویسم.
اِ، این دسته چک من کوش؟

[پاسخ]

پس نظر آقای مدرسی کوش؟

[پاسخ]

ارسال دیدگاه